Mesajı Okuyun
Old 12-10-2007, 00:52   #13
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > Hukuk Forumları > Meslektaşların Soruları > kooper

Sn Hakan;

Kooperatif anahtar teslimi olarak üye de kaydedebilir, ana sözleşmede yetkisi var ise bir kişi ile anlaşma yaparak aldığı bir miktar bedel karşılığında eşit özellikleri taşıyan bir evi teslim taahhüdü altına da girebilir.

Size şöyle bir örnek vereyim. Olay gerçektir.

Bir müvekkilimin bir kooperatifin yüklenicisinden alacağı var. Çeki icraya koyduk. Kooperatif başkanı, müteahhit ve alacaklı oturarak müteahhidin alacaklarından kesilmek üzere bir evin teslimi konusunda anlaşıldı. Anlaşma kooperatife ibraz edildi ve kooperatif de bu sözleşmeye dayanarak müvekkili üye kaydetti. Bu durumda benim müvekkilimden para istenmemesi gerekir.Daha sonra müvekkile aidatları ödemediği için ihtar yapıldı. Atılma kararı alındı. Süreesi içiğnde dava açtık.

Tabi burada özel bir durum var. Benim müvekkilin sulh olduğu miktar o zamanki ödemelerin üzerinde idi. Sözleşme de kooperatife ibraz edildi ve alacak miktarının istihkaklardan kesilerek müvekkil hesabına yatırılması gerekiyordu.

Bunlar yapılmamış. Daha sonra müteahhit sözleşmeti YK onayı ile başkasına devretmiş. YK da onaylamış.

Dediğim gibi sonuçta müvekkile iki ihtar yapıldı ve atılma kararı çıktı. Genel kurul kararının iptali için dava açtım.

Gelen bilirkişi raporunda yapılan sözleşmeden söz edilerek böyle bir sözleşmenin geçerli olduğu, sözleşmede belirtilen bedelin ödenmiş varsayılması gerektiği, bu nedenle faiz işletilmesinin yasaya aykırı olduğu belirtilerek müvekkilin halen kooperatiften alacaklı konumda olduğu kabul edildi.

Mahkeme rapora uygfun karar verdi, kooperatif temyiz etti, karar onandı geldi.

Diğer bir şekil düşünülebilir.

Bir arsa sahibi veya 10 arsa sahibi birleşerek bir kooperatif kurdu. Bu kooperatif bir müteahhit ile %50 üzerinden anlaşma yaptı. Müteahhit hissesine düşen dairelerden birini başka bir bedel istemeksizin anahtar teslimi olarak sattı. Kooperatf de bu kişiyi üyeliğe kabul etti. Şimdi bu kişi üye olduktan sonra kooperatifin diğer üyeleri ile eşit ödeme koşullarına mı sahip olacak.

Burada sizin müvekkilinizin durumu ve kooperatif karşısındaki statüsü önem kazanır.

Saygılar