Mesajı Okuyun
Old 27-03-2007, 16:26   #8
S.Orhan

Mutlu diğer yanıtlara ek.

[quote]
Alıntı:
Yazan elvann
müvekkil A nın eşi B vefat etmiştir.
B nin imam nikahlı ikinci karısı C den olma iki çocuğu resmi nikahlı olan müvekkil A adına kaydedilmiştir.
C nin bunlardan başka dört çocuğu daha vardır.
müvekkil A kendi adına kayıtlı malların ölümünden sonra kendisinden olmayan bu iki çocuğa kalmasını istememektedir.
nesebin reddi davasını yalnız baba açabildiğinden anne A adına kayıtlı bu çocukların gerçek anne olan C nin nüfusuna geçirilmesi için nüfus kaydının düzeltilmesi davası mı açmalıyım?

nüfus kaydının düzeltilmesi denilince akla her türlü değişiklik gelmektedir.örneğin ad/soyad değişikliği, baba/ana değişikliği, yaş tashihi, cinsiyet, din/mezhep değişikliği vb.
ben ana hanesinin değiştirilmesini talep edeceğim.Ancak ana vekili olarak çocuğa karşı. bu dava ile mümkün müdür?

sayın suat ergin'in ve diğer arkadaşların yanıtlarına katılıyorum. nüfus düzeltim davası olarak açılabilir, her türlü delille kanıtlanabilir ve zamanaşımı süresine tabi değildir.çocuk reşit değilse kayyum tayini yolu ile taraf teşkili sağlanabilir. ancak işin müvekkilinizi ilgilendiren olumsuz yönü de var: eğer bu durumdan baştan beri bilgisi varsa ceza kovuşturması ile karşılaşabilir ve suç tarihine göre 765 sayılı tck. 342/1 ya da yeni tck.204.maddelerinden yargılanabilir.davayı açarken bu sorunu da bertaraf etmek lazım. tabi zamanaşımına uğramamış ise
saygılarımla.