Mesajı Okuyun
Old 16-11-2009, 09:24   #10
Derya DEMİR

Alıntı:
Yazan av_suat
Yargıtay 12.HD.4.4.1988 tarih 3516 E. ve 4152 K. sayılı kararını okudum. söz konusu kararda kambiyo senedi niteliğinde kıymetli evrakta borçlulardan birine karşı yapılmış takibte, borçlu sayısı birden fazla ise daha sonradan diğer borçlulara da ödeme emri gönderilebileceği yazılıydı. ancak bu işlem için sadece başvuru harcı yatırılması gerekir denmekteydi. ama ilgili kararı daha sonra bulamadım.

Yargıtay 12.H.D 16.01.2004 T 23057E /337 K ve 17.02.2004 T 2475 E 307 K sayılı kararları da tam tersini ifade etmekte Yargıtay yukarıdaki kararlarında "HUMK( ve İİK ) da "dahili dava kurumu düzenlenmemiş olduğundan takip talebinde borçlu olarak gösterilmeyen müşterek ve müteselsil borçlunun sonradan takip harcı yatırılmak suretiyle bile önceki takibe dahil edilemeyeceğini, bu borçluya aynı dosyadan ödeme emri gönderilemeyeceğini, buna rağmen takip talebinde adı yazılmayan borçluya ödeme emri gönderilmesinin süresiz şikayet yolu ile ödeme emrinin iptalinin sağlanabileceğini" belirtmiş ancak kararları bulamadım. Bulan olursa ve paylaşabilirse sevinirim.