Mesajı Okuyun
Old 04-03-2007, 21:57   #11
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
yüce meslektaşlara teşekkürler,

müvekkilimin batakta 40 bin YTL bir alacağı kaldı,

müvekkil bir şirket,
muhhasabaciye sordum vergi de gider gösteririm aciz belgesi istemem dedi,

aksi fikri ve tavsiyesi olan?

saygılar
av. m. emin öztürk
kocaeli

Sn. Öztürk;
yukarıda açıkladığım üzere batakta kalan alacağın vergide gider gösterilebilmesi için VUK 322 deki değersiz alacaklardan olması ve değersiz lacağında belge ile ispatı gerekir. Dolayısı ile aciz vesikası olmaksızın gider gösterilmesi söz konusu olamaz.

Alıntı:
bu belgeyi almak için yenileme harcı ve sair bir sürü masraf yapmak istemiyorum.
demişsiniz..

Yenileme konusunu etraflı şekilde geçen günlerde tartıştık. Aciz vesikası alabilecek konumda iseniz icra dosyasında evvelce haciz istemişsiniz demektir. Haciz istemenize rağmen haciz uygulanamadığını da varsayıyorum. Ohalde dosyanız İİK 78 e göre düşmemiştir. Yenileme harcı ödemenize gerek olmadan aciz vesikası alabilirsiniz.
Haciz istediniz. Alacağın tamamı için olmasa da bir kısmı için haciz uyguladınız sayalım. Haciz tarihinden itibaren 1(menkuller için ) yıl içinde satış istemedi iseniz İİK 106-110 a göre sadece haciz düşer . Dolayısı ile harç ödemek yine gerekmez. Yani varsayımlar üzerine düşünülünce aciz vesikası almak için yenileme harcı ödemek zorunda kalmayacağınız kanaatindeyim...
Saygılarımla....