Mesajı Okuyun
Old 19-11-2009, 11:20   #6
Av.Erhan AKTAŞ

yokluk : kurucu unsurlardan birinin yokluğu demektir.
butlan : geçerlilik unsurlarından birinin yokluğu demektir.
örnek :

satım sözleşmesinde iradelerin uyuşması, satılacak şeyin ne olduğu ve miktarı kurucu unsurdur...birinin olmaması sözleşmeyi yokluk hükmüyle karşı karşıya getirir...yine taşınmazlarda yazılı şekil satım sözleşmesinde geçerlilik koşuludur...olmaması halinde sözleşme butlanla karşılaşır. mesela ; A şahsı ile B şahsı bir araya gelir. A şahsı der ki ben senin bayrampaşa ilçesinde,.....mevkiinde,....parseldeki.....m2 deki arsanı 10.000 TL ye satın alıyorum...B de tamam satıyorum derler ve adi yazılı sözleşme imzalarlar...sözleşme bir satım sözleşmesi olduğu için irade uyuşması,satılacak şeyin belli olması ve miktar noktasında uyuşma olduğundan yokluk söz konusu değildir. ancak taşınmaz sözleşmesi resmi şekle tabi olması gerektiği için butlanla karşılaşır...yine ehliyetin olmaması yokluk değil butlana sebebiyet verir. 17 yaşındaki kişi başkasının paltosunu 1 TL ye satın alsa ve iradeler de uyuşsa sözleşme yoklukla karşılaşmaz..çünkü irade uyuşması,bedel ve satılacak şey bellidir. ancak sözleşme geçersizdir..çünkü ehliyet geçerlilik şartıdır ve 17 yaşında olması sebebiyle kanuni temsilcisinin rızasını almadığı için sözleşme butlanla karşılaşır...örneklerin yanında hangi unsurun yokluğa hangi unsurun butlana sebep olduğu da iyi bilinirse bir iki örnekle pekişir...