Mesajı Okuyun
Old 22-02-2007, 12:58   #29
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Aydın,

Olması gerekenle olan arasındaki tezatı vurgulayışınızdı en dikkate değer olan. Ve tartışmanın forum başlığından ayrılarak geldiği ikinci ve daha önemli başlıkta sorulan bu soru bana göre en çok bu nedenle önemliydi.

Tezatları vurgulamanızdan savunduğunuz fikirleri değiştirdiğiniz gibi bir anlama varmamıştım zaten. Aksine farkındalık sevindiriciydi.

Alıntı:
Acıkmış bir midenin “yaşamak uğruna” gizlenmesi altında bir canlının etini yemek değildir, “Adalet.”

Çok doğru. Daha ileri giderek, hukuk, insanoğlunun açlık duygusu için varolmuştur bile diyebiliriz.

Böyle böyle gelişen ikinci başlıkta, bu nedenle kasap mı olmak istiyorsunuz yoksa cerrah mı sorusunun da doğru bir soru olduğunu düşünmüştüm.

Sayın Dayar,

Okul devam edilerek de bitirilse, devam edilmeyerek de bitirilse, her iki seçeneğin mezunları da bu seçimi yapma olanağına sahiptir. Her ikisi de kasap da olabilir, cerrah da. Açlık sofuluğu bozar şeklinde çok bildik bir söz var. Açlık her anlamda olabilir (cüzdan, kişilik problemi, hırs, haklı çıkma tutkusu, şöhret tutkusu vs, vs...). Bu açlık hukukçuyu kasap ya da cerrah olma seçiminde ömrün değişik safhalarında çokça yoklayıp, seçime zorlayabilir. (Bir cerrahı kasaplık ederken görmeniz dahi mümkündür! Ama bir kasap kasaptır, yoklamalarda sonuç pek cerrah çıkmaz)

Yukarıdaki tanımlamaları bu değerlendirmeler altında yaptım.

Her ikinizin (İki öğrencinin-önemli, takdire değer. Yoksa öğrenci misiniz sorusu şeklen soru cümlesi olmakla beraber soru değildi) soruları ve sayın Hekimbaşı'nun da katılımıyla anlamlı bir konu tartışılır oldu.

Yoksa devam ederek ya da etmeyerek okul bitirmek, çok da önemli değil. Bunun yanıtları daha önce yukarılarda hepimizce zaten verildi.

Son olarak,

Sayın Aydın'a , anlayışı için teşekkür ederim.

Saygılarımla...