Mesajı Okuyun
Old 05-08-2022, 08:28   #1
avkdruck

Varsayılan Arama kararı olmadan arabadan ruhsatsız silah ele geçirme, polisin gerçeğe aykırı tutanağı

İyi günler, yakınımın başına gelen bir olay hakkında araştırma yaptım ancak emsal bir karar bulamadım. Henüz stajına devam eden bir meslektaş olarak üstadlara danışmak istedim.

Yaklaşık 2 ay önce oldukça merkezi bir konumda yunus polisler yakınımın aracını durdurup mesleğini sormuş ve daha sonra da arabayı sağa çek arama yapıcaz şeklinde talimat vermişler. Olay sırasında yakınım araçta yalnız değil, bir adet de tanığımız mevcut. Yakınım arama kararının olup olmadığını sorunca, arama kararını karakolda ibraz edicez demişler ve araçta arama yapılmış. Yapılan arama sonucunda sağ ön yolcu koltuğunun altında bulunan bir çekmecenin içinde kapalı bir kutu içerisinde ruhsatsız silah bulunmuş ve yakınım ile tanık ifade için karakola götürülmüş. Arama yapan polisler karakola geçtiklerinde bir tutanak tutmuş ve tutanakta silahın dışarıdan bakıldığında gözle görülebilecek bir noktada, sağ ön yolcu koltuğunun altındaki paspasın üzerinde ağzı açık bir kutu içinde bulunduğunu yazmışlar ve karakolda bulunan diğer polislere de bu tutanağı imzalatmışlar. Yakınım ve tanık ise bu tutanağı imzalamadı. Polislerin arama kararını karakolda göstereceklerini, aslında arama kararı olmadan araçta arama yapıp, sağ ön yolcu koltuğunun altındaki çekmecenin içinde, kapalı bir kutu içerisinde silahın bulunduğu yönünde ifade verdiler. Olay üzerinden 2 aydan fazla bir süre geçtiğinden kamera görüntülerine ulaşmamız pek mümkün gözükmüyor. Dosyadaki mevcut delil durumu açısından sizce polislerin tutanağı yakınımın ve tanığın beyanına üstün tutulup, yakınım bu olaydan dolayı cezalandırılır mı? Yoksa suç unsurunun hukuka uygun bir şekilde ele geçirildiği yönünde her türlü şüpheden uzak kanaat elde edilemediğinden beraat eder mi? Değerli görüşlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.