Mesajı Okuyun
Old 27-11-2008, 15:50   #1
afsinburak

Varsayılan haksız işgal nedeniyle açılan davaya cevap

Merhabalar;
Bir özel öğretim kurumu natamam bir binayı dersane olarak kullanmak istiyor. Taşınmaz sahibi ile taşınmaz tamamlanmadan önce noter tarafından düzenlenen bir kira sözleşmesi yapılıyor. Buna göre kira sözleşmesi 01.06.2006 tarihinde başlayacaktır. Bina zamanında tamamlanıyor ve özel öğretim kurumuna teslim ediliyor. Daha sonra taşınmaz sahibi ile 2011 yılına kadar kira sözleşmesi yapılıyor ve bütün kira borçları peşin olarak ödeniyor. Bundan iki yıl sonra üçüncü bir kişi bu taşınmazın 1/10 luk kısmı bana aittir, benim kira sözleşmesinden haberim yoktur, taşınmazı haksız işgal ettiniz, tahliye edin ve haksız işgal bedelini ödeyin diyerek önce ihtar çekip sonra da dava açıyorlar.

Daha sonra öğrenildiğine göre kira sözleşmesi yapılan şahıs 1/10 pay sahibi kişiyle tapuya gidiyor ve taşınmazı tapuya dershane olarak tescil ettiriyor, bununla birlikte 1/10 pay sahibi kişi ile kira sözleşmesi yapılan kişi arasında dava açan kişinin payına düşen kısım için özel öğretim kurumu olarak 1 yıllık kira sözleşmesi yapılıyor ancak alt kiracıya verilebileceği hususu belirtilmiyor.
ben davalı dershane vekili olarak uzun süre kira sözleşmesine aykırı duruma itiraz edilmediği ve tapuya dershane olarak tescil edildiği için zımnen muvafakat edildiği, bu nedenle yasal bir kira sözleşmesi olduğunu ileri sürdüm ancak bunun dışında bir itiraz ileri sürülüp sürülemeyeceği konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim.