Mesajı Okuyun
Old 27-04-2010, 13:47   #1
av.aysil

Varsayılan İşcinin hizmet tespiti ve tazminat alacakları

Değerli Meslektaşlarım,

İlk defa bir iş davası ile karşı karşıya olduğum için yardımlarınıza ihtiyacım var.Henüz müvekkil ile detaylı görüşme yapmamakla beraber müvekkile verimli bilgi verebilmek içşn ön araştırma yapmak isredim ve bu nedenlede sizlerin değerli görüşlerinizi alamk isredim.

Müvekkil 7 yıldır çalıştığı yerden işten çıkarılmıştır.Müvekkilin 3 yıl ssk primi yatırılmış ancak son 4 yıl yatırılmamıştır.Ayrıca müvekkile uzunca bir süre maaş ödenmemiş ancak işveren tarafından müvekkil ve diğer işçiler adına para yatırılıp işverenin oğlu tarafından hiç işçilerin eline geçmeden çekmiştir.Sormak istediğim,

1)Bu durumda 4 yıl primsiz çalıştığının tespiti için hizmet tespit davası mı açmalıyım öncelikle?

2)Bankaya adına yatırılan ancak müvekkilin eline geçmeyen ücret alacağını almadığını nasıl ispat edebiliriz?ve bu konuda başkaca ne yapabiliriz.

3)Okuduğum Yargıtay kararlarında tespit ve tazminay davalarını beraber açabileceğim kanısına vardım ancak bu konuda son dönemde güncel bir değişiklik oldu mu acaba?

4)Ayrıca talep edeceğimiz tazminatlar için istemem gereken faiz başlangıçları ne olmalı?

5)Ayrıca fazlaya ilişkim haklarımızı saklı tutmak kaydıyla kısmi dava açmam mı gerekiyor?

Şimdiden ilgilenen ve bilgi veren arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.