Mesajı Okuyun
Old 05-04-2019, 13:52   #11
Av.Ufuk Bozoğlu

Merhaba, yine ben )

TMK 166/1 olaya uygundur.

Alıntı:
Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.

İkinci evliliğin gizlenmesi, taraflar arasındaki güveni zedeleyecektir. Herkes başına gelen olayı kendi değer yargılarına, tecrübelerine göre farklı değerlendirir. Davacının daha önce hiç evlenmemiş olmasına bu çerçevede değinilmelidir. Davacı için evlilik birliği çekilmez hal almış ki dava açmıştır.

Kişinin bu gizlenen evliliği öğrendikten sonra, olayı sindirememesi evi terk etmesinden de anlaşılıyor.

O kadar güven problemi yaşıyor ki hiç tanımadığı ikinci eşle de konuşmak zorunda kalıyor vs.. Bu son derece incitici bir durum. Bence her olay kendi içinde değerlendirilmelidir.

Davada, davalının ikinci evliliğini eşinden gizlediği, başkaca yalanlarının da olduğu, bunların davacıda ciddi güven problemi yarattığı ve bu şekilde güvenini sarsan bir kişiyle evli kalamayacağı ispatlanırsa boşanma gerçekleşir diye düşünüyorum.

Keza eğer bu durumu bilseydi, zaten evliliği gerçekleştirmeyecekti iddiası da nispi butlanla geçersizlik ve evlilik birliğinin temelinden sarsılması iddiaları birbiriyle paralel.

Denenmesi gereken başka da bir yol yok zaten. Diye düşünüyorum.

Saygılarımla,