Mesajı Okuyun
Old 26-01-2012, 22:47   #54
Gemici

Alıntı:
Yazan avgubse
" beyaz eşyaların artık haczedilemeyeceği" kuralı : Hırsızın hiç mi suçu yok? Tam hatırlayamamakla birlikte bir fıkra vardı.Nasreddin Hocanın evine bir gün hırsız girer.Eve gelen komşular "niye kapıyı kitlemedin,pencereyi kapatmadın,niye şöle yapmadın vs vs.. türünden akıl verirler ve herkes Hocaya yüklenir.Bu tepkilerden bunalan hoca "hırsızın hiç mi suçu yok kardeşim" der.
Yeni yargı paketinin içinden çıkan "beyaz eşyaların artık haczedilemeyeceği"kuralı bana bunu hatırlattı,Karşılıksız çekten de zaten artık hapis cezası kaldırılıyor.Peki alacaklının hakları ne kadar korunmuş oldu yahut bir denge sağlandı mı borçlu ile aralarında.Bence hayır.Eve hacze gitme durumumuzda kalktığına göre,işyerinden kaç icra dosyası çözüme ulaşır.Yüzde 10 mu?O kadar bile değil...Şimdi soruyorum,borcunu ödemeyenin hiç mi suçu yok ey yasa koyucu..

Ev hacizlerinin kısıtlanması avukatlar için, özellikle icra ile uğraşan avukatlar için, bir gelir kaybına yol açacak. Bu sebepten olsa gerek hukuki gerekçeler yerine hissi yaklaşımlar göze çarpıyor bazı avukat arkadaşların mesajlarında. 'Hırsızın hiç mi suçu yok?' ve 'Şimdi soruyorum,borcunu ödemeyenin hiç mi suçu yok ey yasa koyucu..' türünden ifadeleri ben bu anlamda değerlendiriyorum. Tartışma konusunun 'hırsız' ve 'suçlu' olmaması gerekir bence. Tartışılacak en önemli konu kişilerin ve ailelerin neden borçlandıkları ve alacaklıların bu borçlanmadaki rolleridir.

Borcunu ödeyecek mali gücü olmayanla borç yapıp başkasının sırtından geçinen üçkağıtçıyı aynı kefeye koyamıyacağımız gibi tefeci, başkasının sırtından geçinen sümürücü ile alacağını elde edemeyen namuslu alacaklıyı da aynı kefeye koyamayız.

Kimdir 'borçlu' sahiden?
Var mı Türkiye'de kişilerin nasıl borçlandıkları ve borçlarını ödeyecek mali durumu olmayan borçluların ailevi ve ruhsal durumlarını konu edinen bir araştırma? Bildiğim kadarı ile borçlularla ilgili haberler ya hacze gelen avukata saldırı ya da borçtan dolayı bunalıma giren aile babasının ailesini ve kendisini öldürmesi ile sınırlı kalıyor.

Benim düşünceme göre avukatların ve avukatlık mesleğin kurtuluşu ev haczinden ziyade mesleğin itibarını artıracak diğer tedbirlerle mümkün olur.

596 kişiye bir avukat düşen Almanya'da ve 1751 kişiye bir avukat düşen Avusturya'da avukatlar haciz işlemleri ile uğraşmadıkları halde geçimlerini sağlıyabiliyorlarsa, 2012 kişiye bir avukat düşen Türkiye'de de avukatların ev haczi olmadan para kazanabilmeleri gerekir.

Not: Borçlunun evinde bulunan taşınabilir eşyaların haczedilemiyeceği kuralı hiçbir devlette yoktur ve olamaz da. Bu kural hem Türkiye hem de bizimle beraber aynı hukuk sistemine bağlı olan devletler için söz konusudur.

Bu haczedilebilirlik kuralına devletten devlete değişebilen sınırlamalar getirilebilir ve getirilmektedir. Bu sınırlamalarla devlet, borçlu vatandaşlarına insanlık onuruna yakışan bir yaşam sürme olanağı vermeyi amaçlar. İnsanlık onuruna yakışır bir yaşam sürmenin en başta gelen koşulu da borçluya ve ailesine günlük yaşamda gerekli olan eşyaların haczedilmemesidir.

Saygılarımla