Mesajı Okuyun
Old 28-10-2008, 12:42   #4
av_sibelll

Karar

Bugün bu konuyla ilgili bende bir sorun yaşadım ve bu konuyu tartışmaya açmayı düşünüyordum ki bu konunun açılmış olduğunu gördüm. Vekaletnamemin olmadığı bir dosyayı incelemek istedim ve dosyanın savcı beyde olduğunu öğrendim. Savcı beye gittim ve savcı bey vekaletnamemi sordu.Daha sonra kuracağız vekalet ilişkisini dedim. Savcı Beyde bana karardan bahsetti. Bende bu karadan haberim olmadığını cmk ya göre dosya inceleme hakkımızın olduğunu belirttim ama savcı bey ısrarla kararı gösterdi bana. Eğer dosya incelememizin önüne geçen bir yönetmelikse nasıl oluyor da kanun varken bu konudaki yönetmelik ileri sürülebiliyor anlamış değilim.
Artık dosyayı inceleme yetkilerimiz giderek elimizden alınıyor. Dosyaya gizlilik kararı konuyor ve gerekçesi tam olarak açıklanmıyor. Uzun bir süre dosyamızdan bi haber dolaşıyoruz. Müvekkkiler bilgi istiyor onlara bir şey diyemiyoruz. tutukluluk hali olan dosyalarda yeri geliyor hemen vekaletname alamıyoruz. Bu durumda dosyayı incelemeden, ifadeleri bilmeden bizden kara kalem bişeyler yazmamız mı gerekecek. Nerede silahların eşitliği nerede savunmanın bağımsızlığı!
İleri de vekaletname olsa bile dosyayı incelem için belki de bir kurumdan izin belgesi isteyecekler. Bu durumlar biz avukatların işini zorlaştırmaktan başka bir işe yaramıyor.