Mesajı Okuyun
Old 30-11-2005, 10:49   #1
Nur

Varsayılan Vekaletnamenin Geçerliliği

Sayın Hukukçular, Hukukseverler :

Vekaletnamenin geçerliliği konusunda aşagıda arzettiğim konuyu ortaya koymak ve bazı sorular sormak istiyorum. Sorularıma da yanıt teşkil edecek şekilde beni bilgilendirebilirseniz teşekkürle karşılanacaktır.

Kocası vefat etmiş olan Bayan (A) halen 92 yaşındadır. Bayan (A)'nın üç çocuğu vardır. Bayan (A)'nın taşınmaz mal ve nakit olarak varlığı bulunmaktadır.

Bayan (A) 9 yıl önce - 1996 yılında - gerek vücut gerek zihinsel olarak sağlıklı durumda iken taşınmaz mallarının ve bankalardaki paralarının idaresi için Noterde yaptırdığı düzenleme vekaletname ile en büyük evladı Bay (B)'yi tam yetkili vekili tayin etmiştir. Bayan (A)'nın taşınmaz mal ve parasal varlıkları bu vekaletnameye istinaden halen oğlu Bay (B) tarafından idare edilmektedir.

Bayan (A) 5 yıl önce - 2000 yılında - yaşlılık dolayısıyla felç olmuş, yatalak olmuştur. Bu arada zihinsel kapasitesinin % 99'unu da yitirmiştir.Bitkisel hayat yaşıyor denebilir.

Bu durumda şu soruları sormak istiyorum :

1) Bayan (A)'nın sağlılklı durumda iken oğluna verdiği düzenleme vekaletname zihinsel yateneğini kaybettiği 2000 yılından sonra da geçerli olur mu ?

2) Bay (B) elindeki vekaletnameye istinaden zihin özürlü annesinin her türlü mal varlığı üzerinde istediği şekilde - yani kardeşlerine danışmadan - tasarrufta bulunabilir mi ?

3) Bay (B), annesinin yakında beklenen vefatından sonra da, elindeki vekaletnameye istinaden annesinin mirasını kendisine ve kardeşlerine istediği gibi -mutlak bir otorite ile/ kardeşlerinin düşüncelerini ve dileklerini bile kaale almadan- paylaştırabilir mi ?

Sayın hukukçular, hukukseverler:

Yukarıdaki sorularıma da cevap teşkil edecek şekilde bu konuda beni bilgilendirebilirseniz teşekkürle karşılanacaktır. Mümkünse acele yanıtlarınızı bekliyorum.

Selam ve saygılarımla,

Nur