Mesajı Okuyun
Old 09-10-2008, 18:37   #5
kazımturk

Varsayılan Dayanak değil ama..

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Ben bunu bilmiyordum. Dayanağını da bildirir misiniz?

Saygılarımla

Uygulamada ve doktrinde tartışılan bir sorun, evlilik birliğinin sona erdirilmesi amacıyla açılmış bulunan boşanma davası sırasında, eşlerden birinin ölümü halinde diğer eşin mirasçı olup olmayacağı konusudur. Yargıtay kararları ile uygulamada belirli ilkeler benimsenmiş olmakla birlikte132) 4721 sayılı Kanunda 181. maddenin ikinci fıkrasında bu konuda düzenleme yapılarak: “Boşanma davası devam ederken, ölen davacının mirasçılarından birisinin davaya devam etmesi ve davalının kusurunun ispatlanması halinde de yukarıdaki fıkra uygulanır.” denilmiştir. Bu durumda davalı eşin, ölen davacı eşin mirasçıları tarafından devam ettirilen boşanma davasında kusuru olduğu ispatlanırsa, ölen davacı eşin mirasçısı olamamaktadır.
Kanaatimizce de yerinde bir düzenlemedir. Davacı eşinin zina yaptığı savına dayanarak boşanma davası açmış, ancak dava devam ederken ölmüştür. Davacının mirasçıları davayı devam ettirerek, eğer davalının sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiğini ispat ederlerse, bu durumda henüz evlilik birliği sona ermeden davacı ölmüş olsa bile, evlilik birliğini sona erdirmek amacıyla boşanma iradesini ortaya koyarak, boşanma davası açmış olması nedeniyle kusurlu olan davalı, ölen davacı eşin mirasçısı olamayacaktır.
Siteden bir makaleden okumuştum.Bana mantıklı gelmişti.