Mesajı Okuyun
Old 12-08-2020, 17:41   #2
Rojhat AKDENİZ

Alıntı:
Yazan Av. Mert Hiçyorulmaz
Değerli meslektaşlarım ve meslek büyüklerim, bilindiği üzere tüketici uyuşmazlıklarında dava şartı arabuluculuğa ilişkin düzenleme yasalaştı.

Bu düzenlemede arabulucukta yetki kuralının tüketici uyuşmazlıklarında nasıl uygulanacağına ilişkin bir kural yer almadı. Haliyle "arabuluculuk yönetmeliği" gereği karşı yan yerleşim yerinde arabuluculuk başvurusunda bulunmak zorunda olan tüketiciler anlaşma olmaması halinde davayı kendi yerleşim yerlerinde açabilecek. Bu noktada tüketici lehine arabuluculuğa da tüketici yerleşim yerinden başvurulabileceğine dair arabuluculukta genel yetki kurallarının (konumuzda tüketicinin yerleşim yerinde dava açabilmesine atıfla) geçerli olacağına dair bir düzenleme veya karar elinizde mevcut mudur? Cevaplarınızı beklerim.

Meslektaşım arabuluculuk için öngörülen yetki kuralları genel yetki kurallarına tabi olup, tüketici uyuşmazlıklarında dava hem tüketicinin hem de karşı yanın yerleşim yerinde açılabileceğinen dolayı tüketiciler arabuluculuk başvurusunu da kendi yerleşim yerlerinde yapabilmektedirler.TKHK m.73/5 : ''Tüketici davaları, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu yerdeki tüketici mahkemesinde de açılabilir.'' hükmünü ihtiva etmektedir. Ancak sorunuzu okuduğumda yönetmeliği okudum, yine de aksi bir durum göremedim. Bugün tüketici uyuşmazlığı ile ilgili bir başvuruda bulundum, umarım yanlışlık yapmamışımdır. İyi Günler, Saygılar