Mesajı Okuyun
Old 20-06-2009, 13:51   #1
Av.Ramazan Aslan

Soru Müdahalenin önlenmesi ve yıkım davasında mülkiyet değişikliği

Belediye tarafından tahsis edilen hazineye ait bir taşınmaz, milli emlak tarafından ihaleye çıkarılmış. İhalede taşınmazı satın alan 3. kişi müvekkil aleyhine meni müdhale, ecirmisil ve kal davası açımıştır. Tahsis ile ilgili olarak sunduğumuz savunma kabul görmedi (mülkiyete yönelik değil, muhdesat bedeline yönelik) ve müvekkile ait binanın enkaz bedeline hükmedilerek, müdahalenin önlenmesi, ecirmisil ve kal kararıyla dava neticelendi. Bedeller oldukça fazla olduğundan temyiz edilmeksizin karar kesinleşti. Davacı taraf ilamlı icra takibi başlattı. Bu esnada tesadüfen dava karara çıkmadan 1 ay önce malikin değiştiğini öğrendik. Davacı son duruşmadan evvel taşınmazı 3. bir kişiye satmış, ancak karar kesinleşene kadar haberimiz olmadı. Yeni malikin halefiyet ilkesine göre, kesinleşmiş bir kararı icraya koyabileceğini biliyorum. Ancak söz konusu davada davacı hüküm verilirken malik değildir. İlamı icraya koyan da yine davacı olan eski maliktir. Hatta taşınmaz şu anda yine satış görmüş başka bir şahıs satın almıştır.
Bu aşamadan sonra; ilamlı icra takibine karşı takibin iptali için, davacının mülkiyet hakkını yitirmesi nedeniyle dava hakkı olmadığını verilem ilamın bu nedenle yok hükmünde olduğu ve kararın müvekkil açısından uygulanamayacağını ileri sürerek dava açtım. Ancak bu konuda gerek uygulamada ve gerekse teoride aydınlatıcı bir kaynak bulamadım. Eski malikin ilamı icraya koyması ve infazını sağlaması mümkün müdür? Takibin iptali hakkındaki düşüncem haklı mıdır? Başka yöntemler var mıdır? Görüşlerinizi paylaşır iseniz sevinirim.