Mesajı Okuyun
Old 20-03-2008, 14:25   #20
caty

bu konuda az önce istanbul barosunun avukat hakları servisiyle konuştum ve bana verdikleri cevabı aynen aktarıyorum: "baroya kayıtlı olmak fiilen çalışmak anlamına gelmez, fiilen çalışmayı kişinin barodaki kaydı değil vergi dairesindeki kaydı gösterir. topluluk sigortası ise baroya kayıtlı olan fakat bir yere bağlı sigortalı olarak ve ya kamu avukatı olarak çalışmayan avukatların tabi oldukları zorunlu sigortadır. fiilen çalışmasa dahi avukatın topluluk sigortasını ödemesi sigortasının işlemesi açısından lehine bir durumdur. ayrıca topluluk sigortası primi ödemek, sigortanın sağlık hizmetlerinden yararlanmayı sağlamaz. bunun için ek pirim ödemek gerekmektedir ancak bu ek prim için de kayıtlı olduğunuz baronun ssk ile anlaşması olması gerekir(istanbul barosunun böyle bir anlaşması yokmuş). ancak bu, hastalık sağlık sigortasından da yararlanmak için ek prim ödeme durumu, topluluk sigortası gibi zorunlu değil, isteğe bağlı olduğu için bu şekilde ek prim ödemeyip sigortanın sağılık hizmetlerinden faydalanmayan avukatlar eşlerinin üzerinden sağlık karnesi çıkararak sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir." (istanbul barosu avukat hakları merkezi 02122516325 dahili 170)