Mesajı Okuyun
Old 07-03-2008, 04:07   #1
Av. Salim

Varsayılan Akrabalar Arasında Senede Karşı Senetle İspat Kuralı

Arkadaşlar,

HUMK 293/1 anlamında akraba olan iki kişi (abi-kardeş) borç nedeniyle aralarında senet (bono) yapıyorlar. Borcu ödemeyen kardeş hakkında icra işlemi yaptık, ancak menfi tespit davası açtı, borcu olmasına rağmen borcum yok, bu teminat teminat senedidir diyor. Ve yakın akraba olduğunu ileri sürerek tanıkla bunu ispat edeceğini söylüyor.

Biz tanık dinletmeye muvafakat etmedik ama mahkeme akrabalık durumunun tekkiki için nüfus kayıtlarını istetti. Benim bildiğim kadarıyla yakın akraba olan kardeşler arasında hukuki işlemler tanıkla ispat sınırının üzerinde olsalar bile HUMK 293/1 'e göre tanıkla ispat edilyebiilir, ancak olayımızda davalı kardeşine senet vermiş, o senedi hükümden düşürecek bir iddiayı ancak yine senetle ispatlaması gerekmiyor mu? Senet vermemiş olsaydı tanıkla ispat olabilirdi ancak senet verdiğine göre akraba da olsa senedin aksini yine senetle ispatlaması gerekiyor diye biliyorum. Ancak bu konuda mahkemeye sunacak yargıtay kararı da bulamadım.

Fikrini söyleyecek ve yargıtay kararı gönderebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla