Mesajı Okuyun
Old 29-01-2018, 11:53   #700
Av.Tuğba Elmas

İnsan beynini etkileyen 10 roman kategorisiyle aşağıdaki kitapların listelendiğini internet de gezinirken farkettim. İçlerinde okuduğum kitaplar olduğu gibi, okumadıklarım da vardı. Bu listedeki kitapların birçoğunu temin ettim ve okudum. İçerisinde beni oldukça etkileyenlerin de olduğunu söylemeliyim. Tabi listedeki bir tane kitabı piyasa da bulamadım, ayrıca henüz Türkçe'ye çevrilmeyen bir kitap da vardı, bu nedenle tüm listeyi halen bitiremedim. Kitaplara gelecek olursak;

Johann von Goethe / Genç Werther’in Acıları (1787)

Yazarının Goethe olması bile kitabı okumaya değer kılıyor.

Jane Austen / Aşk ve Gurur (1813)

Hem kitabını okuyup hem de filmini izlediğim bir kitap olarak tavsiye ediyorum. Tabi ben kitabı okuduktan sonra filmini çok da beğenmedim. O ayrı bir konu

Nathaniel Hawthorne / Kırmızı Leke 1850

Bu kitabı açıkçası çok aramama rağmen piyasa da bulamadım. Eğer kitabı bulan olursa, bana da haber vermesini rica ediyorum

Gustave Flaubert / Madam Bovary (1856)

Şahsi görüşümce okuduğum en iyi klasik kitaplardan bir tanesi diyebilirim.

George Eliot / Middlemarch (1870)

Bu kitabın sadece İngilizce baskısının bulunması ve halen daha Türkçe'ye çevrilmemiş olmasını şaşırtıcı buldum. İngilizce baskısını aldım, ama çok da uzun bir kitap olduğu için halen vakit ayırıp okuyamadım. Çevirmenlere buradan rica ediyorum, artık Türkçe'ye çevrilsin bu kitap

Leo Tolstoy / Anna Karenina (1877)
Bu kitabı duymayan yoktur herhalde Rus edebiyatının baş yapıtlarının ben de şöyle bir etkisi var, eğer ilk yüz -bazen yüz elli- sayfasını okumak için azmeder ve sabır gösterirsem sonrası çok akıcı oluyor ve kitap çabucak bitiyor. Sabır ve azme değiyor açıkçası

Virginia Woolf / Bayan Dalloway (1925)

Bu kitap beni çok etkiledi. Bu etkinin kaynağının hem yazarın hem de benim kadın olmamızdan mı yoksa o şiir edasıyla kitabın akıcılığından mı olduğuna halen karar veremedim.

Toni Morrison / Sevilen (1987)
Siyahi bir kadın yazarın, kölelik dönemine ve kölelik dönemindeki kadınların durumuna dair yazdığı etkileyici bir kitap, okunmasını tavsiye ederim.

J.M. Coetzee / Utanç (1999)

Kitabı ilk okurken kitabın baş kahramanını içten içe yargılamış olsam da olayların gelişimi ve sonucu öyle bir noktaya geliyor ki o ilk başta oluşan ön yargılı yaklaşımımı yerle bir etti.

Muhsin Hamid / Gönülsüz Köktendinci (2007)
Bu kitabın listede yer alması hiç şaşırtıcı değil, okuyanı kesinlikle sarsan bir kitap olduğunu söylebilirim. Mutlaka okunmasını tavsiye ederim.