Mesajı Okuyun
Old 09-03-2007, 02:59   #16
Cest la vie

Elestirilere(kararin aleyhine olanlara) kesinlikle katiliyorum ve ek olarak bir kac sey daha soylemek istiyorum.

Alıntı:
Sizin yasalarınıza göre suç teşkil eden bir eylem internet üzerinden sizin ülkenize yönelik olarak yapılıyorsa ve siz de bu siteyi uyardığınız halde site aldırmıyor ve "ben başka ülkenin yasasına tabiiyim, senin mahkemen ve yasaların beni bağlamaz" diye omuz silkiyorsa, tek şansınız kendi mahkemenize başvurarak siteye sizin ülkeniz üzerinden erişilmesini engellemek ve böylece onun üzerinde bir baskı unsuru oluşturmaktır.

Simdi suc teskil eden siteye erisimin yasaklanarak reklam gelirleri konusunda yaptirim uygulanmaya baslanmasi makul gorulebilir-ancak bu her turlu sucu kapsamamali!
Suc, Ingilizce olarak Ata'ya hakaret seklinde islenmis ve amac Turk Kanunlarina aykirilik degil. Yaptirimin Turkiye'den bu sitenin erisiminin yasaklanmasi olmasi, sucu gormezden gelmek ile esdegerdedir. Eskiden aileler beraber TV izlerlerken, filmde acik bir sahne ciktiginda cocuklarina 'arkani don, gozunu kapat' vs derlermis, Turkiye'nin su an uyguladigi bu politika da bundan farkli bir sey degildir. Aksine erisim yasaklanmasa, Turk halki olarak bu videoya cevap hakkimizi kullanabilsek, sikayet butonuna basan kisi sayisinin artmasiyla bireysel olarak da tepkimizi gosterebilsek ve hatta lehe videolar yayinlasak(ki Ataturk hakkinda bu tarz videolar cok fazla) iste o zaman MANTIKLI bir is yapmis oluruz.

Bu sansurun sonucu yakinda Ermeni sitelerine erisimin engellenmesi olarak da karsimiza ciksa(301'i baz alarak suc olusturuyor diyerek) ne yapacagiz? Devletin 'gozumuzu, kulagimizi' kapatmasi dogru mudur? Kaldi ki, birakin, ne diyorlar, ne dusunuyorlar, ne iddia ediyorlar ogrenelim, ona gore biz de aciklama yapalim ya da tepki verelim. Sen BENIM HABER ALMA HAKKIMI sinirlayamazsin, kotu de olsa BEN O DUSUNCELERI BILMEK ISTIYORUM!

Sansur hic bir zaman cozum degildir, biz sinirladik Turk Halkinin erisimini, ne oldu? Onlarin amaci zaten Turkleri sinir etmek degil ki, onlarin amaci, DUSUNCELERINI ULUSLARARASI PLATFORMDA YAYMAK. Eminim o videolari hazirlayanlar, su an sadece o videolarin bu 'kotu reklam' sayesinde tum dunya tarafindan izleniyor olmasindan dolayi keyiflilerdir!

Bu acidan bir baska konu da, YouTube'un yapisi geregi bu cezanin tarafi olup olmadigi. Kurumsallasmis ve tek amaci 'videolari host etmekten reklamsal para kazanmak' olan bir sitenin, sirf bu videolari bunyesinde barindirdigi icin-ki aslinda kaldirmis da- bu yaptirimi hak edip hak etmedigi. YouTube, daha once de bahsettigim gibi ozellikle telif hakki konusunda yasal olarak basi agrimasin diye, cesitli denetim ve sikayet prosedurleri uyguluyor ve yasalari ihlal eden ya da basini derde sokabilecegini dusundugu videolari farkettigi anda siteden kaldiriyor(bu konuda bizim THS'de de uyguladigimiz oto-denetim yani SIKAYET usulunu de inanilmaz aktif bir bicimde kullaniyor.)
Kaldi ki uluslararasi unu olan bu sitede Turkler tarafindan da yuklenmis milyonlarca video var. Bu videolar icinde cok guzel Turkiye tanitim filmleri de oldugu gibi, bizlerin de kendimizi ifade edebilecegimiz videolari dunyayla paylasma, kisaca kendimizi ifade etme hakkimiz da var. Yani YouTube bu konuda bir ayirimcilik da yapmiyor.
Sansur uygulayarak, gerekcesiz ve dayanaksiz bir sekilde BILGI EDINME ve HABER ALMA HAKKIMIZIN ve IFADE OZGURLUGUMUZUN kisitlanmasini hicbir sekilde kabul edemiyorum!

Ayrica suc ve cezalarin kanuniligi ilkesi geregi, bu sucun cezasinin bu INTERNET SITESINE ERISIMIN ENGELLENMESI oldugunun hangi kanunun hangi maddesinde yazdigini da merak ediyorum. Bu konuda bilgisi olanlar beni bilgilendirebilirlerse gercekten cok mutlu olacagim.

Son olarak; Fransa, Cin ve Iran gibi ornekler icin 'kotuden emsal olmaz' sozunu soylemek istiyorum. Hakkinda birsey soylenmesine gerek olmayan Iran, 'internet bagimlilarina elektrik tedavisi' ongoren ve bir cok kati yasaga sahip Cin ve son olarak 'Ermeni Soykirimini Reddedene Ceza' konusunu gundeme getiren, hatta gundeme getirmeyip yasalastiran Fransa, onumuzde yol gosterici isik olmamali! Biz ilerlemeye calisiyoruz, gerilemeye degil!

Saygilarimla