Mesajı Okuyun
Old 06-10-2008, 16:47   #9
av.araf

Alıntı:
Yazan AV.HUSEYIN
Arkadaşlar,yukardaki konu ile ilgili açık bir Yargıtay 12.HD.kararı var mı-varsa acilen bildirirseniz memnun olurum.Zira ,ben şu ana kadar tetkik ettiğim kararlar arasında açık bir karara rastlamadım.Yani,tebligat yapılamayan ve mahsene düştü kaydıyla gönderilen icra dosyasının yenilenmesi talebinden sonra harç ve masraf alınmayacağına dair bir karar bulamadım ,İyi günler ve saygılar.AV.HUSEYIN.

Bu hususta yapmış olduğum toplu icra takiplerinin yenileme işlemleri esnasında bende ciddi sorunlar yaşadım ve çözümü harç alınması yönünde karar veren icra memurunu icra hukuk mahkemesine şikayet etmekte buldum.İTM den verilen karar harç alnmayacağı yönünde idi.Bu doğrultuda çalıştığım icra dairelerine matbu bir yenileme dilekçesi ile başvuruyorum yol göstermesi açısından talep ve karar kısmını buraya eklemeye çalışayım.

YENİLEME TALEBİ

Alacaklı/alacaklı vekili geldi , söz alarak müdürlüğünüzün ......../.....
ESAS sayılı dosyası takipsizlik nedeniyle işlemden kaldırılmıştır.Takibin yenilenmesini talep ederim dedi. Beyanı okundu imzası alındı.

Takibin yenilenmesi isteği üzerine :
Ödeme emrinin tebliğini takip eden yasal süre içinde haciz istenmiş ve uygulanmış ise , yasal süreleri içerisinde satış isteminde bulunulmaması veya istenip de geri alınması İİK.nun 106/ ve 110 maddelerine göre ‘’Haczin Hükümsüz Kalması ‘’ sonucunu doğurur.Bu halde Takibin düşmesinden söz edilemeyeceğinden yenileme isteği üzerine yenileme muhtırasının borçlu yana tebliği gerekmeyip takibin devamı sağlanmalıdır.
Henüz ödeme emri tebliğ edilmemiş ve haciz isteme hakkı kazanılmamış ise takibin düşmesinden söz edilemeyeceğinden ,
Dosyamız yukarda ki kurallar ışığında incelenmesi sonucunda :
KARAR : İİK.nun 78. maddesi uyarınca ;
1- Takip içeriğine ve Kadıköy 4. İcra Hukuk Mahkemesinin 24/11/2005 tarihli 2005/... E. ve 2005/... nolu kararına göre harç alınmasına gerek olmadığına
2-Dosyanın yeniden esas defterine kaydının yapılmasına , eski kaydına yeni esas numarasının işaret edilmesine ,
3-Ödeme emri bila tebliğ iade olunmuşsa tebliğe gönderilmesine ,
Talep edilmişse adresin zabıtaca tahkikine
4-Diğer talepler dahilinde işlem yapılmasına ve yine talep edilmiş ise
Borçluya ve varsa vekiline yenileme muhtırası tebliğine karar verildi . İcra Müdür Yardımcısı