Mesajı Okuyun
Old 28-11-2012, 22:18   #6
ersintoker

Varsayılan Moral şiddet

Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin giriş bölümünde yer alan;

Kadına yönelik şiddetin, erkekler ve kadınlar arasındaki eşitlikçi olmayan güç ilişkilerinin tarihsel bir tezahürü olduğunu ve bu güç ilişkisinin erkekler tarafından kadınlar üzerinde tahakküm kurulmasına ve kadınlara yönelik ayrımcılık yapılmasına yol açtığını ve kadınların ilerlemelerinin önünde engel olduğunu kabul ederek;”
sözlerine ithafen…

Her şey güzel başlamıştı,,, kadın erkeği, erkek de onu seviyordu,,, hayatı derinlemesine paylaştıklarını hissettikleri an gelip çattığında,,, mutlu birlikteliklerini evlilik kurumuna teslim etmekte bir sakınca görmediler…
Her ikisi de bir üniversitede öğretim üyesiydiler,,, bir gün kapılarını minik bir el çalıverdi,,, tabii kadının bedenine yerleştiği yerden,,, tam da doktoralarını vermeye hazırlanıyorlardı, o günlerde,,, erkek odasına kapanıp çalışmalarını sürdürdü,,, kadın da aynı şeyi denedi,,, ama günler geçtikçe gördüler ve anladılar ki,,, anne olma süreci ve sonrası, kadının doktora çalışmalarını erteletmektedir hep,,, sonra oturup konuştular,,, çevrelerindekilere danıştılar,,, “gönüllü bir mutabakat” çıkarıverdi ortaya bu süreç,,, erkek doktora çalışmalarına devam edecek,,, kadınsa, hiç olmazsa doktorasını “şimdilik” erteleyip,,, çocuğun sağlıkla dünyaya gelmesine adayacaktı kendini,,, ancak bu “şimdilik” süreci, çocuk aralarına katıldıktan sonra kalıcı bir şekilde meşrulaştırıverdi kendini,,, erkek doktorasını vermiş,,, çocuk 3 yaşına geldiğinde profesörlük tezini hazırlamaya koyulmuştu…
Bu arada yaş farkı fazla açılmadan ikinci çocuk projesi de her nasılsa devreye girivermiştir,,, kadının doktora hayalleri, kaldırıldıkları raftan kanatlanıp,,, mutfağın penceresinden, bir gece ansızın yıldızlara doğru bir yolculuk başlatırlar,,, o gece yarısı uykusu bölünen kadın,,, günlüğüne şu notu düşer:
İyi bir ilişkim oldu,,, sevdim, sevildim,,, eşim çok anlayışlı oldu bana karşı hep,,, pek çok kadının yakındığı, aile içi şiddet bir an olsun görülmedi bizim evimizde,,, peki ama,,, birlikte çıktığımız bu yolculukta şimdi eşim nerede ben neredeyim,,, o yakında profesör olacak,,, ben değil doktor olmak,,, öğretim üyeliğinden bile ayrılmak zorunda kaldım,,, benim payıma neden bu düştü,,, neden ikimizden biri adına mesleğini feda eden ben oldum,,, her şey doğruydu baştan,,, ama şimdi,,, şu anda,,, yanlış olan ne?