Mesajı Okuyun
Old 13-04-2006, 21:23   #5
Ramazan NARİN

ARZAPLI,
Türkiyede maalesef, yabancıların mülk edinme yasalarında AB uyum yasaları ölçeğinde birtakım iyileştirmeler yabancıların lehine yapılmış.JUSCEWARİOR arkadaşımız, bu konunun en can alıcı noktasına değinmiş.Tebrik ve teşekkür ediyorum.
Geçtiğimiz hafta DİDİM'den bir arkadaşım geldi. Beni dehşete düşüren bilgiler verdi. DİDİM'in %60'ının sahibinin İNGİLİZLER olduğunu, yerleşik ingiliz sayısında müthiş bir artış olduğunu, hatta;
Yapılacak bir seçimde, ingilizlerin isterlerse şu anda dahi bir BELEDİYE BAŞKANI çıkaracak güce sahip olduklarını söyledi.

Ne kadarının doğru olduğunu bilmiyorum.Elimde elimde elbette resmi dökümanlar yok.

Beni dehşete düşüren, orada oturan bir vatandaşımızın duyduğu infial! Sizlerinde bu yönde örnekleri olduğunu görüyorum. Öyleyse başlıca sorun ivedilikle bu yasanın iptal edilmesi gerekliliği....

Globelleşmek,demokratlaşmak,AB'ye üye olmak, ecnebileri memnun etmet adına kutsal VATAN TOPRAKLARI maalesef satılıyor.Ülkemizdeki misyonerlerin de haçlı zihniyeti ile bu türlü faaliyetleri olduğunu biliyoruz.

En son Kurtuluş Savaşı ile, emperyalist Avrupa güçleri ve A.B.D., TÜRKLERLE savaşılmayacağını anladılar,kabul ettiler. SAKARYA,ÇANAKKALE onlara bu dersi verdi.Fakat,asla TÜRKİYEMİZ üzerindeki emellerini iptal etmediler.Sadece ertelediler ve taktik değiştirdiler.Önümüze sundukları AB masalı ile milletimizi 40 yıl kapılarında süründürdükten sonra, gizli emellerini gerçekleştirecçek toprak satın almaları ile ülkemizin sahibi olmayı düşlüyorlar.Tıpkı İSRAİL devletinin kuruluşu gibi, Anadoluda küçük küçük hristiyan kolonileri oluşturmaya çalışıyorlar.Veya BOP gibi uzun vadeli projelerle IRAK-İRAN-SURİYE ardında TÜRKİYE işgallerini düşlüyorlar.

Yabancıların satın aldıkları gayrimekullerin dışında en can alıcı,can sıkıcı husus yeraltı madenlerimizin bulunduğu bildikleri arazileri satın almaları....Çok tehlikeli bir gelişme yaşanıyor.Ülkemizdeki BOR-BORAKS-TARYUM-ALTIN-BAKIR gibi stratejik madenlerin bulunduğu sahalar demokratik usullerle ve hukuka uygun şekilde işgal ediliyor.Bu işgalin yapıldığı süreçte, MURGUL BAKIR İŞLETMELERİ v.s. gibi bazı işletmelerimiz kapatılıyor. Kapatılan tüm işletmelerin altında yatan verimsizlik ve zarar değil, asıl acı gerçek, buraların sonraki sahipleri geldiklerinde sermayelerini bize saklattırıyorlar.

Ben,Susurluk İlçesinin Sultançayır Köyünde doğmuş biri olarak,Babam ve Annem Sultançayır BORAKS MADENLERİNDE bir tarihte işçi olarak çalıştılar.Tabii Fransız işletmecilerin elinde iken.Benim çocukluğum o madenlerin 1960'lı yıllardaki muhteşem teknolojisini ve işletimini görerek geçti. Yeraltı dehlizlerinde lokomotiflerle yaptığım turları unutmadım.Aynı Fransızlar, maden bittiğinden değil, yARIN GELDİKLERİNDE YİNE YERİNDE BULMAK İÇİN O TEKNOLOJİYİ VE TESİSLERİ YOK EDEREK,AÇTIKLARI GALERİLERİ OCAKLARI KAPATARAK,HATTA ÜSTLERİNİ CURUF İLE ÖRTEREK GİTTİLER.BU MADENLER, ENAZ 35 YILDIR ARTIK İŞLETİLMİYOR.

Türkiye'nin bu madene ihtiyacı yok mu? Elbette var ama sistem bunu engelliyor.Benim köyüm ve çevresi köylerin toprağının altında çok bol miktarda TARYUM-BOR yatıyor.Bandırma'dan GEMLİK'e kadar bir sahilyolu projesi yıllardır engelleniyor.Neden. Karacabey Boğazınında bulunduğu hatta KAPIDAĞ'ın da bulundu çok uzun ve dünyada eşi benzeri olmayacak sahil ekonomik değer haline getirilmiyor. Çünkü bu sahil üzerindeki arazilerin altında çok değerli madenler yatıyor ve emperyalist sahipleri buraları ucuza kapatmak için, sahil yolunu açtırmıyorlar.Yol mu, Türkiyenin DPT sinde onaylanmış ,kalkınma planlarını içine alınmış ama yıllardır stabilize.Hükümetler bunu bilmiyor mu? Pekala biliyorlar. ABİLER ne derse o oluyor.Peki bura insanları bunu biliyor mu? Hayır. Veya bura insanlarının kendi toprakları ile ilgili bir gelecek planları var mı? YOK!

Sadece TAHAYYÜL EDİN.....
İzmirden çıktınız.Sahil yolu ile Çanakkaleye geldiniz.Çanakkaleden yine sahili takip edip Erdek'e kadar geldiniz.KAPIDAĞ7ı dolanıp Bandırmaya, Bandırmadan da sahil yolu ile GEMLİK'e kadar gittiniz. Sadece tasavvur ediniz.Bu yolun tüm çevresi yeraltı zenginlikleri ile dolu.Hele KAPIDAĞ...Sadece bir iki mermer işletmesine izin verilmiş atıl fakat BAKİR...

Ha bir de şunu tahayyül ediniz lütfen.Bu haritalar yabancıların elinde geziyor.Ve yabancılar ülkemizin neresinde ne var bizden çok daha iyi biliyor.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! DEĞİLMİ....ne mutlu...

BU BİR BASİT ÖRNEKTİ. Bugün DİDİM gitmiş,yarın başka yerlerde gidecek.Rahmetli Necip Fazıl Kısakürek'in bazı dizelerini hatırlatıyor bu ortam....
"ÖZ VATANINDA GARİP...ÖZ VATANINDA PARYA..."

iNŞAALLAH PARYA olmamamız için, yine aynı şairimizin bir dizesini hatırlayalım;
"YÜZÜSTÜ ÇOK SÜRÜNDÜN, AYAĞA KALK SAKARYA..."

Bu dizeleri birinin,birilerinin 70 milyon insanımızın,ülkem insanlarının kulaklarına üflemesi yok yetmez haykırması gerekiyor gibi...Maalesef!