Mesajı Okuyun
Old 22-11-2009, 21:36   #37
kum

Varsayılan Sayın Gemici;

Öncelikle avrupa birliği karşıtı olmadığımı beklirtmek istiyorum.Anlatmaya çalıştığım husus tarafıma yönelttiğiniz eleştirinin içinde gizli:
Alıntı:
ev eşyasının haczinin tamamen yasaklanması konusundaki olası bir teklifin Avrupa birliği uyum sürecine bağlanmasını, hukuki düşünceye ters düşen bir abartma olarak değerlendiriyorum.
Uyum yasaları,temel hak ve özgürlükler ve ekonomik suç kavramının yorum genişletmesiyle ve kötü niyetli olarak politik amaçlar için süistimal edildiği,gerekçe gösterildiği kanaatindeyim. Örneğin karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılmasını savunanlar bunu Anayasanın 38. maddesine bağlıyor.Oysa karşılıksız çek yasasının temelini fransadan aldığımız,bu eylemin bir çok avrupa ülkesinde dolandırıcılık kapsamında değerlendirildiği,anayasa mahkemesinin bunun sözleşmeden kaynaklanan bir yükümlülük olmadığı yönünde ki kararı hepimizin malumudur.Keza alacaklıyı zarara uğratmak, mal beyanında bulunmamak gibi suçlar içinde bu çelişki geçerli. İletişim özgürlüğü kapsamında telefon haczi yasaklandığında, bunun yorum genilşletilmesiyle,örneğin konut dokunulmazlığı gerekçe göstirilerek ev haczinin yasaklanması teklifine kadar varacağı düşüncesindeydim ki bu yönde haberler çıkmaya başladı. Kısaca benzeri yasa tekliflerini uyum sürecine bağlayanlar benim gibi düşünenler değil, yasa teklifinde bulunanlardır.
Saygılarımla,