Mesajı Okuyun
Old 07-08-2017, 16:32   #81
Av. Reyhan Şahin

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI

Hukuk Müşavirliği

Kars İl Sağlık Müdürlüğünden alman ilgi yazılar ile: Staj alacakları konusunda İl Müdürlüklerince halen takip edilen 136 adet dava dosyası bulunduğu, aleyhe neticelenen davalarda kanun yoluna başvurulmasında hukuki yarar görülmediği, açılması muhtemel çok sayıda dava olacağı bilgisine ulaşıldığı, açılmış ve açılması muhtemel davalarda vekâlet ücreti ve yargılama gideri ödenmemesi için öğrencilere haricen ulaşıp ödeme yapılmasının kurum lehine olduğunun düşünüldüğü belirtilerek uygulamaya esas olmak üzere Müşavirliğimiz görüşünün bildirilmesi talep olunmakla keyfiyet tedkik edildi.

3308 sayılı Meslekî Eğilim Kanunu'nun 2 nci maddesinde, bu Kanunun Yükseköğretim Kurulu ve Mesleki Eğilim Kurulunun belirleyeceği mesleklerde, kamu ve özel sektöre ait kurum, kuruluş ve iş yerleri ile mesleki ve teknik eğitim okul ve kurulularındaki eğitim ve öğretimi kapsayacağı hüküm altına alınmış; 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (I) bendinde de işletmenin, mal ve hizmet üreten kamu ve özel kurum, kuruluş ve işyerlerini ifade edeceği hüküm altına alınmıştır.

Öte yandan. Bakanlığımız mülga Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 2007/2 sayılı Genelgcsi’nde kurum ve kuruluşlarda meslek eğitimi gören öğrencilere ücret ödenmesi gerektiği belirtilmiş; yine Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 10.10.2016 tarihli yazısı ile de, yaz stajları hariç mesleki beceri eğitimi yapan tüm öğrencilere staj ücretlerinin ödenmesi gerektiği belirtilmiştir.

3308 sayılı Kanıın'un 25 inci maddesinin birinci fıkrasında, "Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya grağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30'undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 151nden, aday grak ve grağa yaşına uygun asgan ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret ödenemez." hükmü yer almakta iken, söz konusu fıkra. 9.12.2016 tarihinde yürürlüğe giren 2.12.2016 tarihli vc 6764 sayılı Kanun ile, "Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar, düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. Ancak, işletmelerde mesleki eğitim

gören öğrenciler ile mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumlannda staj veya tamamlayıa eğitim gören öğrencilere asgari ücretin net tutarının; yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde otuzundan, yirmiden az personel çalıştıran İşyerlerinde yüzde onbeşinden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde otuzundan aşağı ücret ödenemez. Bu amaçla kamu kurum ve kuruluşları gerekli tedbirleri alır. Staj yapacak işletme bulunamaması nedeniyle stajını okulda yapan ortaöğretim öğrencilerinin yaptıklan stajlar bu fıkra hükmü kapsamı dışındadır." şeklinde yeniden düzenlenmiştir.

Bu itibarla; söz konusu eğilimler için Bakanlığımız bünyesindeki kurum vc kuruluşlara kabul edilen ve staj ve meslekî/tamamlayıcı eğitim görmekte olan öğrencilere mevzuatın öngördüğü ödemelerin yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Bu cümleden olarak meslekî eğitimleri yapmış ve geçmişte ücreti ödenmemiş olanlar bakımından ise;

5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 34 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan beş yıllık zamanaşımı süresi gözetilerek hem dava açmamış olanlarda talepleri halinde hem dc davası devam edenlerde 659 sayılı KHK’nin 9 uncu ve 11 inci maddeleri ile Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının yetki devrine yönelik düzenlemeleri çerçevesinde kamu yararının varlığı dikkate alınarak sulh yoluna gidilebileceği ve bu sulhe bağlı olarak kanun yoluna müracaattan sarf-ı nazar edilebileceği değerlendirilmektedir.

Nitekim, staj ücretlerinin sulhen ödenebilmesine yönelik olarak Maliye Bakanlığı Başlıukuk Müşavirliği ve Muhakcmat Genel Müdürlüğli'nün Milli Eğitim Bakanlığına hitaplı 09.06.2015 tarihli vc 10261 sayılı yazısında, '‘meslcki-bcccri eğitimi alan öğrencilerin geriye dönük ücret taleplerinin değerlendirilmesinde öncelikle zamanaşımı süresi dikkate alınarak, hukuka uygun bulunan ücret talepleri hakkında 659 sayılı KHK’nin sulha ilişkin hükümleri uyarınca işlem yapılabileceği” yolunda görüş bildirilmiştir.

Bilgilerini ve bu çerçevede gereğini arz/rica ederim.

Av. Erol GÖKDÖL Bakan a.

I. Hukuk Müşaviri