Mesajı Okuyun
Old 11-08-2016, 16:00   #63
Av. Reyhan Şahin

Merhaba,
2011 yılında 6111 sayılı torba yasanın 61. maddesi ile 3308 sayılı yasanın 25. maddesinde yapılan düzenlemeye dayanarak sağlık meslek yüksekokulu öğrencilerinin staj yaptığı devlet hastanelerindeki staj ücreti alacağının tahsili amacıyla açmak istediğim davayla ilgili yaptığım araştırmada bu tartışmaya ulaştım,
fakat her ne kadar Yargıtay 22. HD 04.03.2014 tarih 2013/6970 E. 2014/4726 K sayılı yargıtay ilamına dayanılarak görevli mahkemenin asliye hukuk mahkemesi olduğu belirtilmişse de söz konusu karar özel kişiliğe karşı açılmış bir davaya ait olduğundan burada tartışılan konuya uygun olduğundan pek emin olamadım
ayrıca yine bu araştırma esnasında sitede bulunan http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=16234
bu linkte kamu hastaneleri birliğinin tüzel kişiliği bulunmadığından husumetin sağlık bakanlığına yöneltileceği belirtilmiştir.
Bu nedenle açmak istediğim dava konusunda yargı yeri, görev, yetki ve husumet yönünden iyice kafam karıştı
Bu şekilde dava açan, davası sonuçlanan arkadaşlar varsa tecrübelerini bizimle paylaşmasını temenni ediyorum.