Mesajı Okuyun
Old 15-09-2019, 21:38   #4
Av.SARI

Alıntı:
Yazan granma
Teşekkür ederim cevap için ama link verdiğiniz tartışılan konu benim için çözüm değil. En büyük problem ipoteğin fekki için yapacağım ödemeyi bilmiyorum banka katiyetle cevap vermiyor. İpoteğin fekk edebilmemiz burada anahtar.

"....Medeni Kanunun 884.maddesi....
Bu hükme göre kişisel sorumluluğu olmayan malik borçluya ait koşular içinde borcu ödeyerek taşınmazın paraya çevrilmesini önleyebilir. Bundan maksat malikin borçluyu borcu sona erdirmeye yetkili kılan aynı şartlarla borcu sona erdirebilmesidir. Borçlunun henüz borcu sona erdirme hakkı yoksa malik de MK m.884 uyarınca borcu ödeyemez.
Malik için MK m.884'e göre borcu sona erdirme yetkisi doğmuşsa alacağı kabul etmeyen rehinli alacaklı, alacaklı temerrüdüne düşer. (TBK m.106 vd.) Malik bu halde borç tutarını tevdi edebilir." (Oğuzman Kemal M., Seliçi Özer, Oktay-Özdemir Saibe, Eşya Hukuku, Zilyetlik/Tapu Sicili-Taşınmaz ve Taşınır Mülkiyeti-Kat Mülkiyeti-Sınırlı Ayni Haklar, Filiz Kitabevi, 15.Bası, 2012, s.948)
Belki de esas borçlu bakımından borç ödenebilir hale gelmişse bankaya alacaklı temerrüdünü hatırlatacak bir ihtar çekmeli yine cevap alamazsanız tevdi yeri tayini istemelisiniz. Kitabın ipoteğe ilişkin kısmının tamamını okumadım. Belki siz daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Ben daha önce böyle bir problemle karşılaşmadım. Gelişmelerden haberdar ederseniz süreci öğrenmiş olurum. Kolay gelsin.