Mesajı Okuyun
Old 19-08-2013, 17:20   #7
Av.Nevra Öksüz

Sayın guLDe,
Alıntı:
Yazan guLDe
...alıcı ... taşınmaza zarar veriyor, ...orijinaline uygun olarak taşınmazı iade etmiyor, sözleşmeye konu olmayan makineleri de demontaj sırasında taşınmazın dışına çıkarıyor vs. ...mevcut durumun ve sözleşmeye aykırılıkların tespitine ilişkin delil tespit davası açtım ve bir bilirkişi raporu aldım. Karşı taraf ... kapısı kilitli olan bir depo ve arazideki başkaca aletleri de içerir bir tespit yaptırdı yine delil tespiti mahiyetinde. Daha sonra ise almış olduğu bilirkişi raporuna da atıfta bulunarak fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla şimdilik 10.000-TL sının ödenmesine ilişkin alacak davası açtı. Sorum şu; ihtilaf her iki açıdan da belirsiz alacak davasının konusunu mu oluşturur yoksa her iki taraf da delil tespiti yaptırdıkları bilirkişi raporları ile bu alacağı belirli hale getirdikleri için belirsiz alacak davası açamayacaklar mıdır? Bilirkişi raporlarının (delil tespiti mahiyetindeki tespit davalarında alınan)alacakları belirli hale getirdiği kabul edilebilir mi? Raporda yazan tutarın tamamı üzerinden mi dava açmak zorundadırlar? Raporda yazılı miktarın bir kısmını içerir şekilde taleplerini bölerek kısmi dava açabilirler mi?...

Kafa karışıklığınızın koyulaştırdığım kısımlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Delil tespiti, bir dava (veya alt başlığa inersek bir tespit davası) değildir. Dolayısıyla delil tespiti dosyasına sunulan bilirkişi raporunun davanın belirsiz alacak mı kısmî mi tam dava mı olarak ikame edileceğine tesiri söz konusu değildir.

Somut sorunuza ilişkin kalemlere dair davanızı kısmî dava şeklinde açabileceğinizi düşünüyorum.

Saygılar...