Mesajı Okuyun
Old 30-05-2010, 20:08   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Konuk
İyi günler,
kabızlık sorunu olan çocuğumu götürdüğüm çocuk doktoru tarafından doğuştan bi sorun olabileceği söylenip boyalı barsak filmi istendi. Hastanenin radyoloji bölümünde çocuğumun makatına hortum sokulup boyalı su verilerek barsak filmi çekildi. Çocuğum çok ağladı ve ailece çok üzüldük. Bu film çekilirken onayımız alınmadı. Şikayetçi olabilir miyiz, filmi isteyen doktordan mı çeken doktordan mı şikayetçi olabiliriz? Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

Sayın Konuk,

Öncelikle geçmiş olsun. Çocuklarımızın duyduğu en küçük acı hepimizi fazlasıyla üzüyor. Dolayısıyla çocuklarımızın ağlamasına veya canının yanmasına neden olan herkese karşı çok tepkili olabiliyoruz.

Mesajınızdan anladığıma göre doktor rahatsızlık hakkında emin olmak için boyalı bağırsak filminin de çekilmesini sizden istemiş.Yani sizin onayınız bu filmi çektirilerek tarafınızca dolaylı olarak zaten verilmiş. Mesajınızın devamında "bizim onayımız alınmadı" derken sanıyorum yazılı onaydan bahsediyorsunuz.

Eğer durum böyle ise;

En temel hukuk kurallarından birisi Türk Medeni Kanununun 2. maddesinde düzenlenmiştir. Bu madde aynen şu şekildedir:

Alıntı:
B - HUKUKİ İLİŞKİLERİN KAPSAMI
I. DÜRÜST DAVRANMA
MADDE 2. Herkes, haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır.

Bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumaz.

Şimdi yukarıda da arz etmeye çalıştığım gibi,anlatımınıza göre filmi isteyen doktor olsa da filmi çektiren sizsiniz. Siz bu filmin çekilmesini istemiyorum diyebilirdiniz. Dolaylı onay verildikten sonra yazılı onay vermedik demek MK.2'ye aykırı sayılabilir ve kanaatimce sayılmalıdır.

Doktorun sizi yeterli bilgilendirmemiş olması ayrı bir husustur ama anlatımınıza göre böyle bir şikayetiniz de yoktur.

Film çekimi çocuğunuza tıbbi anlamda bir zarar vermemişse eğer, salt acı duyup, ağladığı için, hastayı tedavi etmek isteyen ve asıl amacı bu olan doktoru şikayet etmek bence haksızlık olur. Ama böyle film hiç gerekmediği halde istemişse durum farklı olur.

Tekrar geçmiş olsun.