Mesajı Okuyun
Old 23-04-2007, 17:24   #22
Kemal Yıldırım

Rahatsiz Yaklaşımlar Yanlış!

Alıntı:
Ayrıca olayda başka hiç kimseyi yaralamayacak şekilde magdurun nişan alınmış olduğunu zannetmiyorum. Ardı sıra yapılan atışlar genelde kontrollü atış olarak değerlendirilmemektedir, ki fail bu işte usta olsun.

Sayın yargıç isa;

Neye göre zannetmiyorsunuz acaba? Böyle bir düşünce ne kadar doğru sizce?. Olay önünüze geldiğinde ben öyle olduğunu zannetmiyorum diyerek mi karar vereceksiniz, yoksa olayın koşullarını mı değerlendireceksiniz? Ceza hukuku diğer alanlardan farklıdır, unutmayınız. Örneğin sözleşmenin yorumlanmasındaki gibi bir yorum yapamaz, ya da takdir yetkinizi her zaman kullanmazsınız. Ceza hukukunda takdir yeetkisi çok sınırlıdır. Ayrıca genişletici yorum yasaktır. Bunun yanında "şüpheden sanık yararlanır" gibi bir ilke daha mevcuttur. Bütün bunları bir kez daha göz önünde bulundurup, ona göre düşünmenizi öneririm.

Ayrıca ardı sıra yapılan atışların kontrollü atış olmadığı gibi genel bir sonuca varılamaz. Bilirkişi raporu, o olay için o doğrultuda olabilir; ancak, bu şekilde genel bir yaklaşım yanlıştır. Somut olayın özellikleri değerlendirilmelidir.

Saygılar...