Mesajı Okuyun
Old 23-04-2007, 16:26   #21
yargıç isa

Varsayılan ..........

Alıntı:
Yazan kemal yıldırım
Ben de sizin bu çıkarımı yapmış olmanıza anlam veremiyorum. Pastane içinde atışın olması orada bulunan diğer kişilerin de zarar göreceğini öngörme anlamına gelmez(Tek başına).
syn kemal yıldırım

Tek başına gelmez zaten. Olaya baktığımızda öngörülebilir diyorum. Maktul, mağduru koruyabilecek kadar yakında. Ayrıca olayda başka hiç kimseyi yaralamayacak şekilde magdurun nişan alınmış olduğunu zannetmiyorum. Ardı sıra yapılan atışlar genelde kontrollü atış olarak değerlendirilmemektedir, ki fail bu işte usta olsun. Bir karara konu olan bilirkişi raporundan yapılan atıftan hatırladığım kadarıyla bu belirtilmekteydi. Ne yazık ki, karar mevcut değil fakat bulmak için büyük çaba göstereceğim. (Çünkü uzun süre önce bir konuyu araştırırken denk gelmiş, okumuştum.)

Mağdur ile maktul arasında belli bir mesafe var, fail magduru nişan aldı ve kendinden emin bir şekilde mağdura ateş etti fakat yinede maktulün yaralanmasına engel olamadı... Buradaki kusurluluğun taksir olduğunu düşünüyorum, ki olaydakininde böyle olduğunu düşünmüyorum.

Alıntı:
Yazan mutlakadalet
İlk verdiğim örneğin (kurşunların başka tarafa sekmesi) manevi unsurunu, ikinci verdiğim örneğin (kurşunların önüne birisinin atlaması) maddi unsuruna katıyorsunuz ki; bu yöntemle cezai sorumluluk tayin edilemez.

Syn mutlakadalet
Öyle güzel yerden alıntı yapmışsınız ki Elbette böyle ceza tayin edilmez. Belirtmek istediğim, faiili taksirle sorumlu tutmanın yanlış olduğunu kanıtlamak için, salt başkalarının zarar göreceğini öngörebilmesinin kafi olduğudur.Yani atlama olayını öngöremese bile başkaca zararların meydana gelebileceğinin öngörülebilir olması üzerinde durdum ve sizin belirtiğiniz manevi unsuru dikkate almasak bile en azından bilinçli taksirle kusurluluğun mevcut olduğunu belirttim.. (ben olaydan anladığım koşullarca)taksiri bu öngörmeye dayalı olarak peşinen elemekte yeterli gördüğüm için bunu söyledim. Geriye Bilinçli taksir, olası kast ve kast kalmaktadır. Bunların tayini için tüm manevi unsurlardan faydalanmak zorundayız ki kusurluluğu doğru biçimde belirleyelim.(maktulun mağdurun önüne atlamasının öngörülebilirliği manevi unsuru oluşturduğuna kimse şüphe edemez)

Syn mutlakadalet; Olaylara farklı noktadan bakmaktayız ki sorun burdan çıkmakta. Ben bu olaydaki müteakip atışların yarattığı tehlikenin öngörülebilirliği , siz ise mağdurun önüne geçmenin öngörülebilirliği üzerinde duruyorsunuz.Olayı bulup incelemekte ve benim sözylemiş olduğum kararları bulmakta fayda var Belki sizde olayı hangi açıdan değerlendirdiğimi anlatabilmişimdir. Tüm yanıtlama zahmetiniz için teşşekkür ediyorum.

iyi çalışmalar...