Mesajı Okuyun
Old 09-06-2010, 16:34   #39
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
2 yıl önce konuyu açmışım. 2 yıl geçti aynı sorun devam ediyor. 20 yıl sonra da devam eder mi?

Adli tatilde tatile gidecek hakimlerle, nöbetçi kalacak hakimlerin durumu ne zaman belli olmaktadır? Bilen var mı? Bu hususun düzenlenmesi çok zor mudur? Barolar bu konuda girişimde bulunamaz mı?

Son olarak ilk mesajda sorduğum soruyu tekrar sorayım.

Adli tatil 3 aya çıkarılsın mı?

Saygılarımla

Konuyu 5 yıl önce açmışım, sorun devam ediyor. 50 yıl sonra da devam eder mi?

Sıkıntı şimdiden başladı. Kendimce önemli dediğim bir duruşmaya gideyim, dedim. Hakim mazeretli imiş. Boşuna gittim.

Geçen hafta "Kat Malikleri Genel Kurulu kararının iptali" davasının duruşması vardı. Bir önceki celse, bilirkişi raporu lehimize gelmiş, karar aşamasına gelmiştik. Hakime Hanım eylüle erteleyecekti. Dedim ki " Yeni genel kurul 6 haziranda yapılacak. Eğer eylüle ertelerseniz kararın hükmü kalmayacak". Neyse...Sıkı pazarlık sonucu duruşma gününü 4 hazirana alabildik. Duruşma günü gittiğimizde gördük ki, hakime hanım mazeretli. Yedek hakim ben çok ısrar edince "Avukat Bey, dosyayı inceleseydim karar verirdim" dedi. Yeni duruşma günü kasım ayına atıldı.

10 gün kadar önce de asliye hukukta kendimce önemli bulduğum duruşmaya gireyim dedim.( O gün 3 duruşma vardı). Gittik, hakim mazeretli imiş. Ben kendi kendime söylenirken, yaşı yakın bir meslektaşım, " Siz yine iyisiniz, ben bu duruşma için Ankara'dan geldim" demez mi?

Belki yetkililerden okuyan olur diye aklıma gelen önerileri yazayım:

1- Adli Tatilin ne zaman başlayacağı belli olduğuna göre, Adli Tatilde nöbetçi kalacaklar Şubat-Mart ayında belirlenemez mi? Böylece, bu hakimler Haziran-Temmuz ya da Eylül aylarına duruşma koymazlar. Çünkü izinlerini Haziran-Temmuz-Eylül aylarından birinde geçirmek isteyeceklerdir. Böylece fazladan 2-3 ay daha yitirmeyelim.
Özellikle iznini temmuz ayında geçirmek isteyenlerin Şubat-Mart ayında belirlenmesi zorunludur. Öğrendiğim kadarıyla bu hususta hakimlerin yapacağı bir şey yok. Her şey son günlerde belli oluyormuş.

2- Mazeretli sayılacak hakimlerin mazeretli oldukları günler, en azından 1 gün öncesinden cep telefonumuza bilgi olarak gelebilir mi? Hadi o olmadı diyelim. Baronun sitesinde 1 gün önceden yayınlanamaz mı? Yani duruşma günü taniyonu, şekeri fırlayan hakimler için değil belki ama diğer bir çok rahatsızlıkta, 1 gün önceden haber verilebilir.

Böylece biz başka işlerimizi yapabiliriz. Boşuna emek ve masraf harcamayız.

Sesimi duyan olacak mı?