Mesajı Okuyun
Old 30-04-2015, 17:45   #8
mntopcu

Varsayılan El Atılmayan Kısma El Atma Davası Olmaz

Alıntı:
Yazan sibelokandan
...bir ümit proje bütünlüğüne hükmedilir düşücesi ile dosyalarımızın tamamını(hukuki+fiili el atma)ıslah ettik.yargıtay şayet proje bütünlüğü yok derse,yerel mahkeme tarafından hukuki el atmalar hakkında verilmiş olan usulden red kararına göre...

Alıntı:
Yazan sibelokandan
...davamda bedel talep ettim,hakim sadece fiilen el atilan kisimlar yönünden davami kabul etti,normalde proje butunlugune hükmederek hem fiilen hem de hukuken el atılan kısımlara hükmeder diye düşünerek taşınmazın komple değeri üzerinden davami ıslah ettim.hukuki olan kısımlarla alakalı olarak usulden red kararı verdi,red sebebi ile davalı tarafa nispi vekalet ucretimi maktu vekalet ucretimi çıkar onu cozemedim

Öte yandan, Sayın sibelokandan'ın yukarıdaki mesajlarından anladığım kadarıyla :

Ortada bir kamulaştırma planı ve bir taşınmaz hakkında kamulaştırma kararı (proje bütünlüğünden kasıt bu olsa gerek) var. İdare, 2942 SK.m.10 uyarınca bedel tespit davası açmadan taşınmazın bir kısmına fiilen el atmış. Sayın sibelokandan fiilen el atılan kısmın yanında el atılmayan kısım (yani taşınmazın tamamı) için de "kamulaştırmasız el atma" davası açmış. Mahkeme el atılan kısmın davasını kabul etmiş, el atılmayan kısma ilişkin davayı reddetmiş. Henüz gerekçeli karar yazılmamış.

Bence Mahkemenin kararı doğru, zira fiilen el atılmayan kısımlar için el atma davası olmaz. Bu kısım İdarece açılacak bedel tespit davasının konusudur. Sadece kamulaştırma kararı alınması hukuki/filii el atma sayılmaz. Vekalet ücreti konusu önceki mesajımda belirtilmiştir.