Mesajı Okuyun
Old 13-03-2017, 19:57   #1
byetmez

Varsayılan Denetim görevini ihmal

Değerli Forum Üyeleri İyi Akşamlar.ön incelemesini yapmakta olduğum konu denetim görevini ihmal suçu hakkında.

"Denetim görevinin ihmali
Madde 251- (1) Zimmet veya irtikap suçunun işlenmesine kasten göz yuman denetimle yükümlü kamu görevlisi, işlenen suçun müşterek faili olarak sorumlu tutulur.
(2) Denetim görevini ihmal ederek, zimmet veya irtikap suçunun işlenmesine imkan sağlayan kamu görevlisi, üç aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." denilmekte. 2. bende göre denetin görevini ihmal eden kamu görevlisinin bir fiil denetim ile görevlendirilmiş olması gerekir diye düşünüyorum. yani her daire amiri "genel sorumluluk ilkesi" gereği bu suçun faili olabilir mi.
Açıklayacak olursak çalışma yönetmeliklerinde 15 günde bir belirsiz zamanlarda kasa denetimi yapmakla görevlendirilen bir daire amirinin maiyetinde çalışan memur zimmet suçunu işler ise bu amir kendi çalışma yönetmeliklerinde kasa denetimi yapmak görevi bulunması nedeniyle "denetim görevini ihmal" suçunun faili olabilir ancak başka bir daire amirinin çalışma yönetmeliklerinde sadece "genel daire sorumluluğu"ndan bahsediliyor ise bu daire amiri "denetim görevini ihmal" suçunun faili olabilir mi.
Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.