Mesajı Okuyun
Old 10-11-2009, 08:42   #1
criminal

Varsayılan Suç mağdurlarına tazminat ödenmesine ilişkin yasa tasarısı

Suç Mağdurlarına Yardım Hakkındaki Kanun
Tasarısına göre suç mağduruna veya onun
ölümü hâlinde bakmakla yükümlü olduğu
kişilere Anayasa'nın sosyal devlet
ilkesine uygun olarak yardım sağlanacak.

AB uyum süreci kapsamında 'Suç Mağdurlarına Yardım Hakkındaki Kanun' için kolları sıvayan hükümet kanun tasarısı hazırladı. Tasarıya göre, suç mağduruna veya onun ölümü hâlinde bakmakla yükümlü olduğu kişilere Anayasa'nın sosyal devlet ilkesine uygun olarak yardım sağlanacak. Tasarıyla suç sebebiyle zarar görenlere ödenecek yardım miktarları da belirlendi.

YAKINLARA YARDIM

Yaralananlara 2 bin 250 TL'ye, sakatlananlara 9 bin TL'ye kadar yardımda bulunulacak. Yaşamak için gerekli hareketleri yapmaktan aciz ve hayatını başkasının yardım ve desteğiyle sürdürebilecek derecede malûl olanlara ise toplam 26 bin TL'ye kadar tazminat verilecek. Suç nedeniyle ölenin anne, baba, eş ve altsoyuna toplam 15 bin TL'ye kadar ödeme yapılacak.

MASRAFLAR KARŞILANACAK

Tasarıyla cinsel taciz veya tecavüze uğrayanlara da yardımda bulunulması öngörülüyor. Cinsel taciz nedeniyle ruhsal bakımdan zarar gören kişilerin tedavi masrafları devlet tarafından karşılanacak. Cinsel taciz nedeniyle zarar gören kişilere 2 bin 250 TL yardımda bulunulacak.

ÜST SINIR 26 BİN TL

Tecavüz nedeniyle başkasının yardım ve desteğiyle hayatını sürdürebilecek kadar zarar gören kişiler ise 26 bin TL'ye kadar tazminat ödenecek. Tecavüz sırasında hayatını kaybedenlerin aileleri de yardımdan yararlanacak.

Kaynak : www.kgm.adalet.gov.tr/gg/sucmagdur.pdf