Mesajı Okuyun
Old 01-03-2007, 12:24   #2
Hekimbaşı

Varsayılan İstekler amaca ne kadar hizmet ediyor sizce

Sn.Pala, Katılımcılar,

(4) gece olsun, gündüz olsun, şiddetin polis müdahalesine konu olmasını kolaylaştırmak için 155 gibi polisin doğrudan haberdar edileceği bir biçime getirilmesi iyi olur. Sabit hatlarda arayan numaradan adres zaten biliniyor, cep telefonundan aramada da telefonun yeri oldukça yakın olarak biliniyor; istenirse GPS e yakın işaretleme mümkün, hemen yola çıkılabilir. İhbar kabul edip polisin müdahalesi için onu ara, bunu ara denmesini beklemeye gerek var mıdır? Yani bu işi otomatiğe bağlamak çok mümkün; tek mesele hatta bağlanana ilk önce bunun doğrudan ihbar olduğu uyarısını yapmak, niyeti o değilse, kapatmasını istemek. Sonra oradaki görevli isterse bilgi versin, konuşsunlar, cep telefonuysa tam yeri öğrenip ekibe telsizle bildirsin, vs.

(8) Sadece cevap verecekler değil, karakollarda bu işe özel ilave eğitim verilmiş polis memurları yetiştirilmeli ve bu eğitim tüm memurlar eğitimden geçene dek sürmeli. Bu elbette yetmez, yetişmekte olan memurların bu konuda ders almaları sağlanarak işin sürekliliği ve ciddiyeti kavratılmalı. Çünkü bir amaç için eşgüdüm yeteneği olan bir odak oluşturmak yetmez; bu günlük hayatın bir parçası; mutlaka karakollar düzeyinde organize edilmeli. Polisler zaten gece gündüz çalışıyorlar, onları olmaları gereken noktaya getirmek gerekir, madem bu ciddi bir toplumsal sorun. Belki dışarıdan bakanlar devlette işlerin nasıl yürüdüğü konusuna yeterince hakim değiller. Eğer bir konuda insanı eğitir ve eline eğitimi başarıyla tamamladığına dair belge verirseniz, ondan sonra ona 'üstelik de bu konuda pekiyi almışsın' diyebilir, daha etkin cezalar uygulayabilirsiniz. O da kendini işini daha ciddi yapmak zorunda hisseder. Üstelik, bu eğitimler sırasında eğitimi verenler kimin başarılı, kimin başarısız olduğuna karar verirken, öğrencinin o işi üstlenebilecek yapıda olup olmadığına da karar vermiş olacaklardır. Üzerinde durulduğu için söylüyorum; bir öğrenci kadınlara ikinci sınıf muamele yaptığını tavırlarıyla ortaya koymaktaysa, veya erkek düşmanıysa, başarılı demezsiniz, biter; sorun baştan çözülür, o bir daha bu tür görevlere verilmez.

(10) Gerçekleşmeyecek bir beklenti, veya sunum biçimi yanlış. Bu denetimi 'denetim' adı altında isteyince herkes farklı farklı şeyler anlar. Onun yerine, telefonlu merkezin bulunduğu yerde gönüllü sivil toplum örgütü temsilcilerinin de çalışmalarına izin verilmesi isteminde bulunmak daha akılcı. Aksaklık ve eksiklikler böylece resmi kanallar dışından da gözlenmiş olur, hepimiz duyarız. Durup dururken, gerekçesi olmayan bir güvensizliği dışa vurarak 'biz denetleyelim' diye atılmanın sonuca ulaşacağını düşünmüyorum. Üzüm mü yemek istiyoruz, bağcıyı mı dövmek?

(6, 7, 11, 12) vb durumları belirtmek yerine, müdahale ekibiyle ilgilenmek daha doğru bence. Şiddete uğrayanı kısaca bilgilendirmek, hemen müdahale etmek hedef olmalı. Durum saptanıp, şiddet mağduru güvenceye alındıktan sonra diğer konular için hareket alanı genişler, zaman daha rahat kullanılır. Ama esas sorun, şiddet mağduruna o zaman süresince sahip çıkacak mekanizmalar ve olanakların olup olmadığı. Avukat talebi var, avukat bulalım, psikolog lazım, psikolog bulalım, filan derken mağdur bir daha mağdur olur. Üstelik, ne zaman, kaç kişinin mağdur olacağını önceden bilmek mümkün olmadığı için, hepsi aynı ana denk geldiğinde, bunlar yapılamaz hale gelir. Özellikle tek merkezden yönlendirilen bu tür işlerde oldukça sık rastlanan bir durumdur bu. Onun için merkezin sadece dört şeyle ilgilenmesini sağlamak gerek:

1. İhbarın gerçek olduğunu saptamak
2. En yakın karakoldan görevli gitmesini sağlamak
3. Görevli gidene dek, eğer gerekiyorsa telefon temasını devam ettirmek
4. Kayda alınan görüşmeleri ve listesini akibetlerinin izlenebilmesi için sosyal hizmetlere devretmek

Böyle bir düzenlemede başka şeyler yüzünden merkezin hizmeti aksamaz, görevlinin de erkek veya kadın olması birşeyi değiştirmez, çünkü izlenecek. Olsa olsa psikolojik değerlendirmeyle işe uygunluğu güvenceye alınabilir. (Bkz. 8 ile ilgili bölüm)

Kimse esas konuyla ilgilenmemiş: bu hattın kapasitesi ve ücretlendirme. Büyük bir hat havuzundan yararlanan yapısı olmalı, kısıtlı ve sabit sayıda olmamalı. 155 i bile arasanız meşgul çaldığı zamanlar oluyor, inanmak güç.

Sosyal hizmetlerin hattı var, ama yine de bu hat kurulduğuna göre, bir yerlerde sakat var demektir. Çoğunlukla baştan iyi düşünmeyip; iyi niyetten de kaynaklansa, sapla samanı birbirine karıştırmaktan dolayı; hizmetleri istediğimiz hız, kalite ve etkinlikte yürütmeyi başaramıyoruz bence. Burası sosyal hizmetlerin psikolojik danışma hattı değil ki, adı üstünde ŞİDDET ACİL, yani şiddete maruz kalanlara acilen müdahale hedefleniyor. Yoksa ben mi yanlış anlıyorum?

Saygılarımla,