Mesajı Okuyun
Old 27-04-2011, 15:57   #11
av.isa1923

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ben tahliyeyi 22.04.2011 tarihinde gerçekleştirdim. Tahliye için toplam 3250TL'nin üstünde bir masraf yaptım. Tahliye mahaline kendi şahsi arabamla gittim(dolayısıyla ek olarak rot için para vermedim).
Tahliye için yapılan masrafın bu kadar fazla olmasında bence asıl sebep haciz sırasında kanunun öngördüğü usule uygun hareket edilmesi değil, tam aksine icra memuru, yed-iemin gibi hacizde görevli unsurların kanuna aykırı hareket etmesi. En basitinden benim yaptığım tahliyede kiracının fazla eşyası olmamasına ve haciz tutanağında eşyalar için biçilen toplam takdiri kıymet 1100TL olmasına rağmen ben yediemin deposuna 2000 TL verdim. Kanunda çok açık bir biçimde toplam takdiri kıymetin günlük binde 2'si olduğu belirtilmesine ve azami tutarında %30'unu geçmeyeceğinin belirtilmesine rağmen neredeyse evdeki eşyalar için takdir edilen toplam bedelin 2 katını verdim. Burada benimde hatamın olması ihtimali var ama ben tahliyeye gitmeden icra memurundan birkaç tane yediemin deposunun telefonunu alıp onlarla konuşmuştum. Yediemin depoları, eşyaların değerine göre değil de- eğer çok değerli eşyalar yok ise- kapladığı alana göre ücret talep ediyorlar. Benim eşyaları bıraktığım yediemin depo ücreti olarak 1500-3000TL arasında bir ücret aldığını talep etmişti. Bunlara ek olarak tahliye masrafının içinde yapılan öğle yemeği yada -verilmesi durumunda- bahşişlerin de kanuni bir dayanağı yok.