Mesajı Okuyun
Old 14-05-2010, 08:23   #50
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın av-ufuk,
Zaten tartışma konumuz da bu değil mi? Bazı kelimeler yaralamak hakaret etmek amacıyla söylenirse, sövmek sayılabilir mi sayılamaz mı onu tartışıyoruz.

Bence asıl tartışma konumuz "kadın kelimesi hakaret teşkil eder mi etmez mi" değil, "Kendisi tek başına sövgü olmayan bir herhangi bir ifadenin hakaret kastıyla söylenmesi hakaret suçunu oluştur mu, oluşturmaz mıdır". diye düşünüyorum.

Not : "Bu kadının elinden kamerayı alın" ifadesinin PEK ÇOK durumda hakaret olarak değerlendirilemeyeceğini ben de ilk mesajımda arz etmiştim

Ben de her somut olay, tüm özellikleri ile değerlendirildiğinde bu sorunun yanıtı verilir diyorum.

Olayın nerede geçtiği, tarafların kimliği, konumu, tarafların biribiri ile geçmişi, olayın anlık mı, planlı mı oluşu, toplumun genel kanısı, failin niyeti ve mağdurun algılaması, söylenen sözün o yörede farklı bir anlama gelebileceği failin bunu bilerek hareket etmesi vs... bence bütünü görerek değerlendirme yapılmalıdır.

Önce sözcük veya önce niyet veya kişi denilemez kanaatindeyim. Her olay ayrı değerlendirilmelidir.

Benim dördüncü mesajım sayın admin