Mesajı Okuyun
Old 29-03-2012, 15:03   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Bağlantısını aşağıda sunduğum haberde, kızı 15 yaşında iken tecavüze uğramış bir velinin, sanık 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildiği için duruşmada hakime tepki göstermesi üzerine hakimin "kızına sahip çıksaydın" şeklindeki beyanı suç teşkil etmekte midir? Suç teşkil ediyor ise hangi suç/suçlar kapsamında değerlendirebilecektir?

Saygılarımla..

Not: Tutukluluk sürelerinin makul olup olmaması, hakimin HSYK'ya şikayet edilmesi gibi hususların tartışmaya katkı sunmayacağı kanaatindeyim.

http://gundem.milliyet.com.tr/kizina...58/default.htm

Hakaret suçunun -belki- oluşabileceğini düşünüyorum. Zira mağdurun annesi kızına sahip çıkmamakla ve dolayısı ile de kızının başına bahsi geçen olayın gelmesine sebep olmakla itham ediliyor. Bir anne veya babanın, avlatlarının başına böyle bir olayın gelmesini isteyebileceği, buna bilerek sebep olabileceğini ihtimal dahilinde göremiyorum. Linkteki haberin ayrıntıları okunduğunda, olayın meydana geliş şekli bakımından, mağdurun anne-babasına atfedilebilecek herhangi bir kusurun da olmadığını düşünüyorum. Hal böyle iken, sözkonusu olaydan dolayı yeterinden fazla mağdur olan aileye, böyle bir ithamda bulunmanın, hakaret suçunu teşkil edebilleceğini düşünüyorum.