Mesajı Okuyun
Old 05-03-2009, 22:12   #2
MÜVEKKİL

TTK’nın 319. maddesinde ise “Vazifelerin Azalar Arasında Taksimi” düzenlenmiştir. TTK’nın 319. maddesi hükmüne göre; “Esas mukavelede idare ve temsil işlerinin idare meclisi azaları arasında taksim edilip edilmeyeceği ve taksim edilecekse bunun nasıl yapılacağı tespit olunur. İdare meclisinin en az bir azasına şirketi temsil salahiyeti verilir. Esas mukavele ile temsil salahiyetinin ve idare işlerinin hepsini veya bazılarını idare meclisi azası olan murahhaslara veya pay sahibi olmaları zaruri bulunmayan müdürlere bırakabilmek için umumi heyete veya idare meclisine salahiyet verilebilir.”
Maddenin birinci fıkrası ile yönetim ve temsil yetkisinin bölünmesi ve ikinci fıkrasında ise bu yetkilerin devrine ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir.
Yönetim ve temsil yetkisinin bölünebilmesi için ana sözleşmede bu konuya ilişkin düzenlemelerin bulunması ve düzenlemelere uygun kararların alınması gereklidir.
Maddenin ikinci fıkrasında ise yönetim ve temsil yetkilerinin bir veya birkaç kişiye devri düzenlenmiştir. Yetki devrinin yapılabilmesi için de ana sözleşmede hüküm bulunması zaruridir. Yetki devredilecek kişi yönetim kurulu üyesi olabileceği gibi yönetim kurulu üyesi ve ortak olmayan kişilerde yetki devri yapılabilir. Yetki devri yapılan kişi yönetim kurulu üyesi ise “murahhas üye” adını almaktadır. Yönetim kurulu üyesi olmadan yetki devri alan kişilere ise “murahhas müdür” denilmektedir. Murahhas müdürler de, murahhas üyeler gibi yönetim kurulu veya genel kurul tarafından atanırlar.