Mesajı Okuyun
Old 06-06-2007, 15:22   #74
persona

sayin Baro baskanimizin roportajini gercekten cok ilginc buldum...

oncelikle arama konusunda burada basima gelen bir ornek vermek istiyorum... birgun yakin bir arkadasimla metro istasyonunun onunde yaptigimiz tartismada , tamamen bize gore samimiydi, ve turk olarak bilirsiniz eller kollar devamli kullanilir... bu olaylari araclari icinde izleyen ingiliz polisleri, hemen arac icinden indiler ve bizi kusattilar... ilk sorduklari sey kimliklerimiz oldu, ben avukat oldugumu ve arkadasimla sohbet ettigimi soyledimse de, israrla kimligimi istedi... bende o anda buna mecbur oldugumu anladigimda, hemen kimligimi gosterdim, ve kimligimi alan polis memuru hemen merkezi arayarak ismimle ilgili bir kayitlari olup olmadigini ogrendi, cunku burada herhangi bir sebepten bile olsa karakola gittiginizde isminiz mutlaka database e kaydediliyor... arkadasimla benim kayitlarimiz olmadigini ogrendikten sonra, bize sorular sormaya basladilar, birbirimizi taniyip tanimadigimizi , orada ne yaptigimizi falan, daha sonra aciklamalardan ikna olmus olacaklar , bizden ozur dileyip ayrildilar...
bu isin kimlik sorma ile ilgili bolumundeydi...

sayin Kolcuoglu roportajinda universitelere polisin girmesinin cok yanlis oldugunu soylemis... ben hatirliyorum istanbul universitesinde okurken, kendi kendine, kutuphane denen yerde ders calismaya calisirken, insanlarin birden birbirine kesici aletlerle saldirmalari ve kendimi bir anda iki gurup arasinda kacmaya calisirken buldugumu,,, simdi bu olaylar olurken acaba polis mudahale etse cok mu kotu olurdu, polis in islevi nedirki baska ?

polisimizi hukuk icinde tutmak demek bence onun guclerini zayiflatmak demek degil, polisimiz eger acikca hukuk disi davranmaya meyilliyse zaten zayif yetkileri ile de bunu yapar....

polisin zayifligi ile bence insan haklari arasinda hicbir baglanti yoktur, hele bizim gibi terorle mucadele etmek zorunda olan ulkelerde zayif bir polis teskilati bana cok sacma bir dusunce geliyor...

sayin Kolculoglu birde soyle bir sey soylemis, polisimiz insan haklari konusunda egitilmedirler... bu da bana cok ilginc geldi, bana bir ornek versin hangi ulkenin polisi insan haklarina saygili acaba... biz burada avukatlardan bahsetmiyoruz polislerden bahsediyoruz, gecen milan ve manchester united maci arasinda yapilan macta , italyan polisi oyle bir sekilde ingiliz taraftarlarini dovduki insan haklari falan hak getirsin, ama kimse demediki bu basit olaydan sonra , italya da insan haklarina saygi yok, bakin ingiliz taraftarlari nasil duvuyor. birde dusunun ayni polislerin italyan devlet yapisini degistirmek isteyen ve ellerinde patlayici maddeler olan insanlara neler yapacaklarini.

sonuc olarak, bence polis icinde

-DNA bankasi olmali , cunku artik teknolojisi de cok ucuz ve cok fayda sagliyor sucluyu bulmak konusunda

-kameralar etkin sekilde kullanilmali, ...bu kameralar polisimizin yaptigi kanun disi eylemleri belgelemek icinde kullanilabilir, yani sadece bizi izlemek icin degil, 3-5 ay once burada bir kameranin yakaladigi goruntu sonucunda sarhos bir kadina karsi polisin asiri guc kullandigi tespit edildi, ve polis memuru aninda aciga alindi...

-polisi yaptiklarindan dolayi denetleyecek icisleri bakanligindan bagimsiz bir kurum olusturulmali

-parmak izi bankasi olusturulmali.

-'sen benim kim oldugumu biliyormusun' lafini kimse polise soyleyememeli, polis gorevi gereken seyleri yaptigi icin bir yerden baska yere surulememeli... bilmiyorum bu nasil oluyor ama , tanidigi olanlar icisleri bakanligi kanaliyla mi bunu yapiyorlar bilmiyorum.

-polisin, aldigi ucret arttirilmali, bati ulkelerinde polisler gercekten cok iyi ucretler aliyorlar, cunku yaptiklari is tehlike iceriyor.

-polisin, teknik olanaklari surekli yenilenmeli, bu etkinliklerini cok arttiriyor, bir ingiliz polisini hicbir zaman yirtik pirtik elbise icinde veya celik yeleksiz falan goremezsiniz... sucluyu bulmak konusunda en son teknoloji herzaman ellerinin altinda...

tekrar etmek istiyorum, etkin ve guclu bir polis teskilatina sahip olmak , insan haklarindan vazgecmek anlamini tasimaz, insan haklarina saygi baska bir kavramdir. kendi polis teskilatindan bu kadar urken bir toplumda herhalde az bulunur, bilmiyorum bu duruma nasil geldik....

sakin bu yazdiklarimda anlasilmasin, polisin calistigim buroya gelip kafasina gore arastirma yapmasini, ve hukuka aykiri davranislarini mazur gordugumu... bence, polisi hukuk kurallarina bagli olmaya zorlamak ayri birsey, onu guclendirmek ve etkinligi arttirmak ayri birsey... onu zayiflatmakla , hukuk icinde kalacaginin garanti olacagi fikri bana cok sacma geliyor.