Mesajı Okuyun
Old 04-06-2007, 11:46   #65
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Dolayısıyla, hak arama özgürlüğünün etkin kullanılmasında en önemli işleve sahip olan avukatlık mesleğinin etkili sonuç doğurabilmesi için, avukat müvekkil ilişkinde güvenin sağlanması, avukata verilen bilgi ve belgelerin her türlü müdahaleden uzak bir şekilde korunmasının sağlanması gerekmektedir.
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_187.htm
Aslında avukatın üstünün aranması konusu burada tartışılan konudan oldukça farklı bir konu ancak tartışma bu noktaya geldiği için belirtmek gereği duyuyorum:

Eğer avukatların üstünün aranmamasının gerekçesi avukatın sır saklama yükümlüğünü ise, doktorların da sır saklama yükümlülüğü olduğu düşünüldüğünde, doktorların üstünün aranamaması konusunda ne düşünüyoruz?

Ayrıca bu durumda acaba bu "dokunulmazlığı" görevle ilgili ve ilgisiz durumlar için ayırd etmek gerekli değil midir? Örneğin bir hakimin ya da savcı ya da avukatın adliye koridorunda veya yazıhanesinde üstünün aranamaması bence başka bir durumdur, fakat üzerine tuttuğu takımın formasını giyip maça giden hakimin, savcının ya da avukatının (ve hatta polisin) üstünün aranması talebine kimliğini gösterip "benim üstümü arayamazsın!" demesi gene farklı bir durumdur. Bu ayrımı yapmaksızın bir kişiye sadece bir mesleğe mensup olduğu için ve mesleğin kimliğini gösterdiği her şartta görevle ilgili ya da ilgisiz ayrımı yapmadan ve istisnasız "dokunulmazlık" zırhı verirsek, hakim ve savcılarımızın kendisine trafik cezası kesen polise itiraz etmesine de o kadar şiddetle karşı çıkmamamız gerektiğini düşünüyorum.

Bence doktor, hakim, savcı, polis, avukat farketmez. Bir kişi önlüğünü, üniformasını, cübbesini çıkarıp maça, sinemaya, tatile gidiyorsa bu kişinin artık görevi nedeniyle özel bir üst araması muafiyetine sahip olması için bir sebep kalmamış demektir. Mesleğin hassasiyeti nedeniyle sağlanması gereken bu tip muafiyet ve dokunulmazlıkların sadece görev başında ve görevle ilgili durumlarda söz konusu olması gerektiğini düşünüyorum.