Mesajı Okuyun
Old 14-10-2011, 21:58   #8
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin

...

Olay-Hukuk= Hangi dava tipi ?

Cevabı bulmak için hep birlikte çalışıyoruz

Üstadıma teşekkür ediyorum. Özellikle ücretin ispatı açısından yüksek mahkemenin nazara aldığı ancak mahkemelerin şimdiye kadar hiçbirinin göz önünde tutmadığı 4857 sayılı yasanın 8 ve 37. maddelerini konuya taşıdığı için.

Diğer taraftan somut dava dilekçesinde meslektaşımız, müvekkilinin aldığı gerçek ücreti beyan etmiş, bu ücret üzerinden hesaplama yaparak alacağının tamamını dava etmek istemiştir. Bu noktada meslektaşımızın olaya çekince ile yaklaştığı ve davasını kısmen değil de, tam olarak açmayı tercih ettiğini görüyoruz.

Usul açısından davanın belirsiz alacak davası mı yoksa kısmi dava olarak mı nitelendireceği hususunun tartışma konusu olduğu meslektaşlarımız tarafından ifade edilmiştir. Esasen işçilik alacaklarına dair taleplerin belirsiz alacak olarak nitelendirilmesi ve kısmi olarak açılabileceğini düşünmek isterdim ancak hukuk mantığım, ücreti belirli olan işçinin fazla çalışma, genel tatil çalışma ve/veya hafta tatil çalışma yaptığının iddia ve ispat edildiği kadarının ücret üzerinden hesaplama yapılabileceğini ve bu alacak kalemlerinin de aslında belirsiz değil, hesap edilebilir " belirlenebilir " olduğunu söylemektedir. Bu nedenle olaya biraz objektif bakmakta ve empati yapmakta fayda vardır. 1.000,00-TL ücret aldığını iddia eden ve haftada 5 saat fazla mesai yaptığını söyleyerek dava açan işçinin rahatlıkla fazla çalışmasına tekabül eden talep miktarını belirlemesi mümkündür. Bu alcağının "belirsiz" olduğunu söylemek objektif bir yaklaşım değildir. Alacağın tamamının kabul edilmemesi veya hakkaniyet indirimi yapılması, alacağın "belirlenebilir" olma özelliğini etkilememektedir diye düşünüyorum. (Katılmayan arkadaşların olacağını, hatta çok fazla sayıda olacağını kabul ediyor ve şahsi kanaatimi belirttiğimi tekrar ediyorum)

P.S. Soru sahibi arkadaşım, esasa ilişkin olarak da taraflar arasında belirsiz süreli bir sözleşme imzalandığını ancak suretinin tarafınızda bulunmadığını söylemişsiniz. Sözleşmede "yıllık 270 saatin altındaki fazla çalışmaların ücretin içinde değerlendirileceğine" dair hüküm olabileceğini hatırlatmak istedim. Böyle bir durumda bu miktara kadar olan talebiniz de reddedilecektir. Dikkat.