Mesajı Okuyun
Old 02-09-2006, 11:22   #5
Jeanne D'arc

Kargo şirketleri ile bir şey göndermek istediğinizde; gönderinin üzerine "ticari-kıymetli evrak değil" "mektup" gibi bir ibare yzamanızı istiyorlar. Hatta formu hazılrlamışlar, direkt kutucuğu işaretlemenizi istiyorlar. Ben bir defasında müvekkile çek göndermek zorunda kalmış; bunu belirterek ve kaybolma ihitmali veya kasıtlı başkaca eylemleri düşünerek bu ibareleri işaretlemek istememiştim. Bu haliyle kesinlikle almayacaklarını, mevzuata da aykırı vs. olduğunu söylemişlerdi. Bunun doğruluğunu bilmiyorum. Müvekkile durumu bildirip, sorumululuğu üzreine alması üzerine ancak çeki göndermiştim.

İşbu halde ilk aklıma gelen gönderinin içinde çek yaprağının olması bir maddi vakıa olduğundan hukuken her türlü delille yani tanık deliliyle de ispat edilemez mi? Yani kargo şirketi ile aranızdaki taşıma sözleşmesi hukuki işlemdir ve bu hukuki işlem fatura, sözleşme ile ispat edilebilir ancak bu belge üzerinde gönderilen eşyanın nevi yazılı değilse içeriği her türlü delille ispat edilemez mi? Ancak bu yön de kargo şirketleri açısından suistimalleri doğuracağından genel anlamda hakkaniyete aykırı gözüküyor. Kötüniyet sahipleri kendi kaybettikleri herşeylerini kargo şirketlerinden tazmin etmeye başlayabilirler. Taşıma-navlun sözleşmeleri ve hatta cmr hükümleri buraya da kıyasen uygulanabilir, onlara bir bakmakta fayda var gözüküyor. İletim cevaptan ziyade sesli düşünme şeklini aldı, forum okuyucuları kusura bakmasın.