Konu: velayet
Mesajı Okuyun
Old 05-06-2012, 14:54   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
yaklaşık 5 yıl önce eşimden ayrıldım 1 oğlum ve 1 kızım var velayeti babaya verildi baba kızımı istemiyor arık kızım 13 yaşında ve şu an benim yanımda ayrı şehirlerde yaşadığımız için çocuğun okulu sorun oldu ben bugün dava açsam kızımın velayeti için okullar açılmadan sonuçlanırmı yoksa çocuğumun 1 yıl kaybı olucak birde davayı benım yaşadığım şehirden açarsam olurmu..?

Sayın konuk,
Normalde davanızda yetkili mahkeme, eski eşinizin ikamet ettiği şehirdeki mahkemedir. Kendi yaşadığınız şehirde dava açarsanız, davalı eski eşinizin yetki itirazında bulunma hakkı vardır. Böyle bir itiraz yapılırsa, mahkeme dosyayı yetkili mahkemeye gönderir ve bu da süreci uzatır. Ancak eski eşiniz kızınızı istemiyor ise, yetki itirazında bulunmayabilir; bu durumu siz değerlendirip bir karar vermelisiniz.
Davada kızınızın babası da velayetin size verilmesi yönünde beyanda bulunursa, dava daha kısa sürer. Davanın okulların açılacağı Eylül ayına dek sonuçlanması biraz zor görünüyor. Bu süre mahkemelerin iş yoğunluğuna, davalının itiraz edip etmemesine, usuli işlemlerin zamanında yerine getirilip getirilmemesine göre değişir. Davayı bir avukat aracılığı ile açıp takip etmeniz süreci biraz kısaltacaktır.