Mesajı Okuyun
Old 08-10-2007, 00:57   #4
Av.Ahmet DELİKANLI

Acaba şikayete bağlı suçlarda karakolde sorulduğunda "şikayetçi değilim" demek şikayetten feragat anlamına mı gelir?
Önce bu cümleyi açıklamak istiyorum.Birincisi şikayetten vazgeçme ikincisi ise şikayetin geri alınmasıdır.Özellikle CMK 158/6 ile TCK 73/4 karmaşası CMK m 158/6 gerçek anlamda vazgeçmedir ;TCK m 73/4 ise gerçek anlamda şikayetin geri alınmasıdır,ancak kanuna bir göz attığınızda tam tersi gibidir.Bu genel açıklamayı yapmak istedim gerçekten uzun süredir benimde takılıdığım bir konu olmuştur.
Sorulan soruda ise daha dava açılmadan şikayetten vazgeçilmiştir.Bir daha aynı konudan şikayette bulunulamaz bu konuda sn. zeynel'e katılıyorum;fakat yeni CMK'da artık şahsi dava diye birsey yok ,kamu davası var.BU yüzden artık kamu davas
^^4) Kovuşturma yapılabilmesi şikâyete bağlı suçlarda kanunda aksi yazılı olmadıkça suçtan zarar gören kişinin vazgeçmesi davayı düşürür ve hükmün kesinleşmesinden sonraki vazgeçme cezanın infazına engel olmaz.ı açılmalıdır.^^
Yukarıdaki bentten yola çıkarak artık tazminat davasıda açamayacağınız kanaatindeyim iyi geceler