Mesajı Okuyun
Old 06-07-2010, 15:25   #21
Av. Faruk Coşkun

Sayın Ömeroğlu;

Benzer bir olay benimde başıma geldi, icra memuru, önce tapuda tescil işlemini yaptırmamızı daha sonrada borçluya intikal eden hissenin satılması gerektiğini söyledi, bende uygulamanın böyle olmadığını, iik121 göre yetki alıp ortaklığın giderilmesi davası açmak istediğimi söyledim,icra memuru talebime karar vermeden önce, icra hakimi ile konuştum, Hakime hanım da benim gibi düşünerek, tabiki İ.İ.K.121 göre yetki veriyoruz, bu yetkiye istinaden ortaklığın giderilmesi davası açıyorsunuz dedi, bende bunu memura bildirdim ve benim talebimi kabul etmek zorunda kaldı. Neticede dosya merciiye gitti, ve İİK 121 e göre aynı gün yetki belgesini aldım,şimdi de davayı açtım dava halen derdest.
Bu konuda icra memurlarının kafasının karışmasının nedeni, kanunda bu hususun alacaklıya tercihen sunulması, yani illa tescil yaptırıp hisseyi sattıracaksınız demiyor, yetki alıp izalei şuyu davasını da açabilirsiniz diyor, siz ısrarcı olun memura karşı, sonuçta tapuda tescil yaptırsam, ortaklığın giderilmesi davası açmamın bir anlamı kalmıyor, direk hisseyi sattırabilirim. Önemli olan alacaklının neyi tercih edeceği.Bu konuda bu sitemizde bir çok Yargıtay içtihadı bulabilirsiniz, dilerseniz bende gönderebilirim. Saygılar, iyi çalışmalar.