Mesajı Okuyun
Old 30-04-2012, 12:41   #9
yılmazkan

Sayın yükselen hukuk,
Kararın doğru olduğunu düşünüyorum. Müvekkilinizin icra tehdidi altında borcu kabul edip banka ile sözleşme imzaladığını düşünmek pek akla yatkın gelmiyor. Ortada bir icra takibi, haciz korkusu yoktur. Söz konusu borç dava açılarak yargılama konusu da yapılımıştır. Dava da lehine devam etmekteyken icra korkusuyla borcu kabul ettim demek mümkün değildir, fikrimce.
Alıntı:
Yazan yükselen hukuk
sayın meslektaşlarıma bir sorum olacak: bir banka ile müvekkilim arasında konut kredisi sözleşmesi imzalanacak. bunun için müvekkilim kayınpederine ait evi ipotek olarak gösteriyor. banka yetkilileri tapuya gittklerinde ipotek konusu evin üzerinde irtifak hakkı olduğunu görüyorlar. bu yüzden konut kredisi kullanımına ilişkin sözleşme yapılamıyor. fakat daha sonra müvekkilime , dosya açma vs masraflar gerekçe gösretilerek 4500 ytl lik bir borç bakiyesi bildiriliyor. müvekkilim her ne kadar krediyi kullanmadığını böyle bir borcu olmaması gerektiğini söylese de banka yetkililerini ikna edemiyor. bu borcu kapatmak için aynı bankadan 5000 ytl kredi kullandırılıyor kendisine. müvekkilim daha sonra tüketici hakem heyetine başvuruyor. hakem heyeti müvekkili haklı buluyor ve 4500 ytl lik borç ve bu borcu kapatmak için kullanılan 5000 ytl lik kredinin iptal edilmesi gerektiğine karar veriyor. biz de bu karara istinaden tüketici mahkemesinde dava açtık. bu dava süresince müvekkilim , banka yetkililerince sürekli mesaj gönderilerek , telefonla aranarak ve iki üç günde bir hesap ekstreleri gönderilerek rahatsız ediliyor. ben bu arada iki duruşmaya girdim bilirkişi incelemesi yapıldı. bilirkişi haklı olduğumuzu beyan etti fakat ben yine de yapılan ödemeler eksik bildirildiği için bilirkişi raporuna itiraz ettim. en son 24 şubatta banka tarafından müvekkilime ihtar çekiliyor. kredi borcunun ödenmesini , aksi takdirde icra takibine geçileceği bildiriliyor. müvekkil de icra tehdidi karşısında benden habersiz banka yetkilileri ile borç tasfiye sözleşmesi imzalayıp , borcu kabul ettiğini ve dokuz taksitte ödeyeceğini taahhüt ediyor. bilirkişi raporuna itiraz ederken bu durumuda dile getirdim ve bunun hukuka ve ahlaka aykırı olduğunu , bu işlemin iptali gerektiğini dile getirdim. fakat hakim davanın konusuz kaldığını gerekçe göstererek esasa girmeden davayı bitirdi. temyize gitmeyi düşünüyorum. herhangi bir netice elde edebilirmiyim ? bu konu ile ilgili bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.. Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın lütfen.