Mesajı Okuyun
Old 14-10-2010, 11:33   #1
praeses

Varsayılan Ankara Barosu bilirkişilik başvurusu

Merhabalar Meslektaşlarım,

Görüş ve deneyimlerinize başvurmak istediğim konu, bilirkişilik kaydı hakkında. Malum yarın bilirkişilik başvuruları başlıyor. Başvuru formunda uzmanlık alanlarımızda 3 yıllık deneyimimizin belgelenmesi isteniyor. Bilirkişilik yapmak için başvuracak herkesin muhakkak ki "çocuk oyuncağı, büroda boş oturacağıma rapor yazarım, para gelir" düşüncesinin önüne, bilgisinin geçmesi gerektiğini düşündüğümden bu düzenlemenin yerindeliğini sorgulamıyorum. Fakat sorum şu, mesela kıdem ihbar tazminatı hesaplamak için iki yıl mesleki deneyim sahibi bir avukatın üç yıllık bir avukattan çok farkı var mıdır, eğer yalnızca mesleki deneyim yeterliyse? Seminerler, sertifika programları vesaire ayrı tabii. Her neyse, küçük şehirlerde bilirkişilik listesine itibar edilmediğini biliyoruz, Ankara'da da böyle bir durum var mıdır(bilirkişi tayininde meslektaşımın listeye dahil olup olmadığını bilemediğimden soruyorum)? Öte yandan hukukçu bilirkişilerin uzmanlık alanlarında deneyimlerinin belgelenmesi mesleki faaliyetlerinin 3 yıl ve bundan fazla olduğunun belgelenmesi şeklinde midir, yoksa ayrıca bir eğitim programı vesaire mi gerekmektedir? Mesleğinin ilk yılında bilirkişilik yapmaya başladıklarını beyan eden meslektaşlarımın beyanları sonrası aklım karıştı. Bu yüzden size danışmak istedim. Teşekkürler.