Mesajı Okuyun
Old 27-03-2013, 22:05   #20
Gemici

Sapla saman, buğdayla çavdar birbirine karıştırılıyor gibime geliyor bu alanda.
1. Sayın Tractatus'un, Bu kıyaslamayı yaptım çünkü avukat da aynı hakim ve savcılar gibi kamu hizmeti görmektedir ve yargının 3 ayağından biridir. Hal böyleyken, hakim ve savcılara otopark, pasaport, asansör, e-imza, uyap gibi konularda hep ayrıcılık tanınırken avukatın adeta üvey evlat gibi hep dışlanması beni rahatsız ediyor. görüşünü kabul etmek olanaksız,

çünkü:
1.1. Savcı ve hakim devlet memurudur ve adliye binaları bu memurların çalıştıkları yerlerdir. Bu yerlere giriş çıkışta çalışanlara bir ayrıcalık tanınması normaldir bence. Devlet sadece savcı ve hakimlere değil, diğer devlet memurlarına da ayrıcalıklar tanımaktadır. Bu durum sadece devlete özgü bir durum değildir, özel sektör'de çalışanlarına belirli ayrıcaklılar tanımaktadır.

1.2. Avukat devlet memuru değildir, serbest meslek sahibidir. Ve adliye binaları/sarayları, avukatlar iş sürelerinin büyük bir bölümünü bu binalarda geçirseler bile, avukatların işyeri değildir.

1.3. Buna rağmen, devlet avukatlara, park yeri ayırma, asansör ve bunlara benzer diğer konularda bazı kolaylıklar getirse fena olmaz. Devlet bu suretle savunmaya verdiği değeri belirtmiş olur.

1.3.1. bu kolaylıklar yapılırken avukatın bağımsızlığının zedelenmemesine dikkat etmek gerekir.

1.4. Tartışmacıların vurguladıkları konuların başında, hakim ve savcı adliyeye girerken aranmıyor, o zaman kamu hizmeti yapan avukatlar da aranmasın konusu geliyor.

1.4.1. Hakim ve savcıların adliye binalarına girerken hangi gerekçe ile üstlerinin aranmaması gerektiğini belirttim.

1.4.2. aynı gerekçe ile avukatların üstleri de aranmasın gerekçesi yersizdir, çünkü avukatlar devlet memuru değildir ve adliyeler avukatların işyeri değildir.

1.5. Avukatların üstlerinin, ofislerinin ve evlerinin aranması konusunda getirilen ayrıcalıkların tarihinde ve bu gününde başka hukuki kaygılar ve gerekçeler yatmaktadır. Bu kaygı ve gerekçeleri göz ardı edip avukatlara başka gerekçelerle ayrıcalık istemek savunma makamının vermiş olduğu kavgayı göz ardı etmek demektir.

Saygılarımla